Informacja realnym wysokim zagrożeniu wystąpienia HPAI u drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze informuje o wystąpieniu ogniska grypy ptaków u indyka rzeźnego w powiecie świebodzińskim woj. lubuskie i realnym wysokim zagrożeniu wystąpienia HPAI u drobiu w naszym powiecie.
W związku z powyższym poleca się od zaraz:
1. Bezwzględnie przestrzegać bioasekuracji przy utrzymywaniu drobiu fermowego i przyzagrodowego.
2. Drób przyzagrodowy utrzymywać w sposób zabezpieczający przed kontaktem z ptactwem dzikim, w tym między innymi : karma i woda powinny być w pomieszczeniu, do obsługi należy stosować odrębną odzież i obuwie, najlepiej drób utrzymywać wyłącznie w kurnikach, zapewnić matę dezynfekcyjną w wejściu do kurnika, zabezpieczyć paszę i ściółkę przed dostępem ptactwa i gryzoni, prowadzić spis drobiu.
– osoby utrzymujące drób na potrzeby własne mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do PIW , w załączeniu formularz zgłoszenia utrzymywania drobiu na użytek własny. Prosimy Urzędy Gmin o rozesłanie formularzy do sołtysów wraz z informacją o obowiązku zgłoszenia utrzymywania drobiu do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze. Zgłoszenia można przesłać drogą elektroniczną do 30.09.2024 roku. Stwierdzenie podczas kontroli po tym terminie utrzymywania drobiu na użytek własny bez zgłoszenia będzie traktowane jako nielegalne utrzymywanie drobiu.
3. Fermy drobiu, jako podmioty nadzorowane mają obowiązek prawny :
– zgłaszać do PLW każde wstawienie drobiu – brak tych zgłoszeń jest uchybieniem rzutującym na spełnienie wymogów w zakresie bioasekuracji ferm i ewentualne przyznanie odszkodowania
– bieżącego analizowania spożycia paszy i wody przez drób, upadków, innych objawów grypy ptaków.

4 . Natychmiast zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta, policja):
– każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
– znalezienie chorych lub padłych ptaków dzikich.
– znalezienie padłego drobiu.
Ponawiam informację , że niezbędne jest pilne podjęcie działań w celu odnajdywania zwłok ptactwa dzikiego w miejscach ich bytowania tj. w lasach, parkach, zbiornikach wodnych – przez służby Gminne , Miejskie, Nadleśnictwa, myśliwych oraz wyczulenie społeczeństwa w zakresie znalezienia zwłok ptactwa dzikiego.
Gminy, Nadleśnictwa i Koła Łowieckie proszę o zwrotne przekazanie informacji odnośnie działań podejmowanych w w/w zakresie.
W przypadku znalezienia zwłok ptactwa dzikiego należy to natychmiast zgłosić do PLW, Wójta, Burmistrza , Policji oraz dopilnować zabezpieczenia tego uppz do czasu przybycia przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej.
Urzędy Gmin i Urzędy Miejskie proszę o pilne rozpowszechnienie powyższego w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Gminy, w tym za pośrednictwem Sołtysów.
Właścicieli ferm drobiu, firm transportujących drób , zakładów branży spożywczej i utylizacyjnej proszę o bezwzględne przestrzeganie bioasekuracji w zakresie prowadzonej działalności.
Urzędowych lekarzy weterynarii i lekarzy weterynarii wolnej praktyki proszę o zamieszczenie powyższego w widocznym miejscu w prowadzonym zakładzie leczniczym dla drobiu oraz rozpowszechnianie podczas wykonywania czynności zawodowych.

 

Załączniki:

 



Miasto nad Bobrem tel. 517 886 299; e-mail: www.nowogrodbobrz.pl

© 2024 Nowogród Bobrzański Serwis informacyjny Urzędu Miasta


projekt i wykonanie: Konrad Dobrzański + JN