Czekasz na e-Dowód? Pomyśl nad PIN-em. – krótki poradnik
Data publikacji: 06-03-2019 autor:Konrad Dobrzański
Czym jest e-Dowód?
- E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione (np. poprzez czytnik NFC zintegrowany z telefonem komórkowym – technologia ta działa bezstykowo, znamy ją chociażby z kard płatniczych czy smartfonów)
Możesz, ale nie musisz – czyli o co chodzi z tym pinem?
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, nie musisz. Jeśli chcesz, musimy Ci zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stąd kilka dodatkowych kroków przy odbiorze dokumentu. Nowe funkcjonalności dokumentu wiążą się z nowymi zabezpieczeniami.
– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać.
- czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego – będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług (jest już np. możliwość logowania się do epuap.gov.pl.)
- sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do zabezpieczenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.
WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście. Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, możesz zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustalasz żadnych kodów.
WAŻNE! Przy odbiorze nowego dowodu osobistego otrzymasz kopertę z kodem/kodami PUK (do odblokowania w razie zapomnienia kodu PIN). Jeśli boisz się, że ją zagubisz, możesz zostawić kopertę w urzędzie i odebrać w dogodnym dla Ciebie momencie.
Ok, wiem jak to działa, co z czytnikiem do dowodu?
Jeżeli chcesz używać już dziś e-dowodu do logowania np. do ePUAP czy obywatel.gov.pl oraz podpisywać pliki podpisem osobistym – na dzień dzisiejszy musisz zakupić czytnik,
- MSWiA publikuje dwie specyfikacje wymagań dla czytników kart e-dowodu dla obywateli i podmiotów zamierzających wykorzystywać funkcjonalności e-Dowodu (dla czytników z pinpadem i dla czytników bez pinpadu). link: https://www.gov.pl/web/mswia/e-dowod
oraz aplikacje wymagane do pobrania i instalacji: https://www.gov.pl/web/e-dowod - na portalu https://epuap.gov.pl w panelu logowania jest również dostępna instrukcja użycia e-dowodu, odpowiedniego czytnika oraz oprogramowania.
- pełne informacje znajdują się na dedykowanej stronie https://www.gov.pl/web/e-dowod
UWAGA! – w dalszej perspektywie obywatele będą mogli wykorzystywać także smartfony z funkcją NFC i dedykowaną aplikację mobilną jako czytniki kart dowodów osobistych. Prace nad takim rozwiązaniem prowadzone są przez Ministerstwo Cyfryzacji równolegle z pracami nad wdrożeniem elektronicznego dowodu osobistego.