Położenie Gminy

Nowogród Bobrzański to gmina leżąca w południowo-zachodniej części powiatu zielonogórskiego.

Przecinają ją główne, tradycyjne szlaki komunikacyjne łączące Zieloną Górę z przejściami granicznymi
w Olszynie, Łęknicy, Zasiekach i Przewozie. Z południa na północ przez gminę przepływa rzeka Bóbr. Powierzchnia gminy wynosi 25.941 ha, a mieszka w niej około 9.500 osób. Blisko 60% jej powierzchni zajmują lasy.

Mapa poglądowa Miasta Nowogród Bobrzański

Mapa poglądowa Miasta Nowogród Bobrzański

Pobierz mapę poglądową Miasta Nowogród Bobrzański

Mapa poglądowa – Nowogród Bobrzański (.pdf)

Gmina Nowogród Bobrzański położona jest na zachodzie Polski, w południowej części województwa lubuskiego, w powiecie zielonogórskim. Miasto w obecnych granicach funkcjonuje od 1988 roku,
a powstało z połączenia Nowogrodu Bobrzańskiego i Krzystkowic. Gminę Nowogród Bobrzański zamieszkuje około 9 tysięcy mieszkańców (21 sołectw i miasto Nowogród Bobrzański).
Nowogród Bobrzański to miasto położone nad rzeką Bóbr, która jest chętnie odwiedzana przez turystów
i wędkarzy. Teren gminy to obszar bardzo zalesiony – ponad 60%, bogaty w owoce runa leśnego: jagody, borówki, grzyby. Można spotkać tu dziką zwierzynę: bobry, dziki, lisy, jelenie, sarny.
Rzeka Bóbr ma specyficzny charakter górski- szybki nurt, znaczny spadek oraz nieco kręty bieg, dlatego jest często wykorzystywana przez amatorów kajakarstwa, mogących sprawdzić swoje umiejętności
na organizowanych tu przez grupy miłośników sportów wodnych, spływach kajakowych.
Malownicze okolice są doskonałym miejscem dla osób chcących się zrelaksować i odpocząć od zgiełku dużego miasta. Posiada wiele atrakcyjnych miejsc do spędzania czasu nad wodą,
w tym kąpielisko w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie można wypocząć na plaży, skorzystać z boiska
do piłki siatkowej, zjeżdżalni wodnej, siłowni plenerowej, placu zabaw, kajaków oraz posilić się w pobliskich punktach gastronomicznych,
a także duży akwen wodny w Dobroszowie Małym. Krajobraz wyrobiska jest piękny i naprawdę warto spędzić tam niejeden wieczór, a dla pasjonatów wędkarstwa zbiornik jest gwarancją na naprawdę udany połów.
W gminie funkcjonują 4 szkoły (3 sale gimnastyczne, w tym jedna hala sportowa czynna cały rok) i 1 przedszkole oraz 3 ośrodki zdrowia.
Organizacją działalności kulturalnej w Nowogrodzie Bobrzańskim zajmuje się Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie atrakcji nie braknie cały rok. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Występy teatralne, koncerty muzyki poważnej i rockowej, gale operetkowe, półkolonie dla dzieci w czasie ferii i wakacji, zajęcia plastyczne, muzyczne, a nawet szydełkowania. Warsztaty przedświąteczne, turnieje szachowe, rajdy rowerowe i integracyjne, to tylko kilka propozycji. Od kilku lat organizujemy zainicjowany przez obecnego Burmistrza Pawła Mierzwiaka, Bieg Bobra. Fantastyczna impreza, w której uczestnicy w własnoręcznie przygotowanych przebraniach bobrów biegną wyznaczoną przez organizatorów trasą. Wspaniała atmosfera zabawy połączonej z rywalizacją sportową sprawia, że co roku na Biegu Bobra mamy coraz więcej boberkowych biegaczy. Gmina posiada swoje maskotki – Rodzinę Bobrów.
Na terenie gminy znajdują się szlaki piesze i rowerowe, na których można spotkać liczne niespodzianki np. ruiny młyna w Drągowinie, zaporę wodną JAZ Krzywaniec w Krzywej, 28 pomników przyrody np. potężne dęby w miejscowości Wysoka, Wierzbę białą „Władka”
w Białowicach, Dęba ,, Jurka” w Dobroszowie Małym , a także zabytki historyczne np. ruiny kościoła w Podgórzycach, krzyż pokutny
w Kotowicach. Wzdłuż szlaku umieszczono tablice informacyjne, pomagające w poznawaniu ekosystemu leśnego, a także ławy i stoły służące odpoczynkowi. Perełką historyczną na terenie gminy jest fabryka Alfred Nobel Dynamit AG znajdująca się w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego. To niegdyś wielka fabryka amunicji, umieszczona głęboko w lesie. Rozmieszczona była na powierzchni ponad 35 km kwadratowych. Powstała w 1939 roku jako filia koncernu IG Farben.
Tak naprawdę powstało tajne miasto, które było w pełni samowystarczalne. Do dzisiaj wewnątrz lasu pozostała sieć kolejowa, można odnaleźć ruiny budynków biurowych, mieszkalnych, laboratoriów czy samego zakładu produkcyjnego.
Zakład miał swoje kasyna, a nawet oddział straży pożarnej. Na dzień dzisiejszy jest to nadal nieodkryty skarb województwa lubuskiego.
Chcesz się przekonać, że to wszystko istnieje? Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, poznania naszej malowniczej i wyjątkowej Gminy Nowogród Bobrzański.

Google Street View uruchomiło już zdjęcia z polskich miast w swojej usłudze. Na całym świecie można podziwiać panoramy 360 stopni m.in. Nowogrodu Bobrzańskiego i okolic. Zapraszamy do wirtualnego spaceru po okolicy.


Wyświetl większą mapę



Miasto nad Bobrem tel. 517 886 299; e-mail: www.nowogrodbobrz.pl

© 2024 Nowogród Bobrzański Serwis informacyjny Urzędu Miasta


projekt i wykonanie: Konrad Dobrzański + JN