Grafika z maskotką Gminy oraz obrysem serca ze znakiem kardiogramuLiczy się czas!

3 minuty, po zatrzymaniu akcji serca w mózgu człowieka zachodzą nieodwracalne zmiany związane z jego niedotlenieniem. Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, stąd ważne jest aby mieszkańcy mieli dostęp do urządzenia AED.

Szanowni Mieszkańcy, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i zaspokajania potrzeb ochrony zdrowia mieszkańców gminy Nowogród Bobrzański chcemy poinformować, że na terenie miasta do końca miesiąca czerwca zostaną uruchomione trzy punkty z dostępem do defibrylatorów.

Sprzęt ratujący życie będzie dostępny całodobowo:
– budynek Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim, ul. Słowackiego 11, przy wejściu głównym – dostępny;
– budynek MGOKSiR w Nowogrodzie Bobrzańskim, ul. Pocztowa 7, przy wejściu do biblioteki – w trakcie montażu;
– budynek remizy OSP Nowogród Bobrzański, ul. Unii Europejskiej 2 – w trakcie montażu.

04 lipca 2023r. o godz. 17.00 w MGOKSiR w Nowogrodzie Bobrzańskim (sala widowiskowa), ratownik medyczny przeprowadzi szkolenie dla chętnych mieszkańców z zakresu wykorzystania defibrylatora w sposób praktyczny.

Defibrylator AED to urządzenie, które poprzez elektrody połączone do ciała pacjenta analizuje rytm serca i w razie potrzeby jest w stanie dostarczyć do niego impuls elektryczny. Celem defibrylacji (wyładowania) jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca poszkodowanego. Sprzęt składa się z jednostki centralnej zasilanej baterią oraz z kompletu elektrod wraz z kablami. Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca), defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Dzięki temu urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i pomocne, ponieważ samo instruuje, jakie kroki powinna podjąć osoba ratująca życie. Wyświetlając polecenia na ekranie oraz głosowo, urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Defibrylatory typu AED projektowane są tak, aby maksymalnie uprościć ich stosowanie i przeznaczone są do użytku dla ratującego posiadającego jedynie elementarne przeszkolenie. Zadaniem osoby ratującej jest włączenie defibrylatora, naklejenie elektrod na odsłoniętą klatkę piersiową ofiary i wykonywanie komend głosowych defibrylatora.

Informujemy, że sprzęt ADE został zabezpieczony przed kradzieżą. Każde jednorazowe otwarcie skrzynki, powoduje wysłanie informacji do centrali, a następnie do 5 upoważnionych osób z terenu miasta. Skrzynki również posiadają alarm głosowy i monitoring. Defibrylator AED jest numerowany i nie ma możliwości sprzedaży takiego sprzętu.