Czyli „co i gdzie” w Urzędzie Miasta Nowogród Bobrzański – pomocne karty usług, formularze, wnioski, linki do usług centralnych.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – USC
|
---|
Stanowisko ds. ewidencji ludności
|
---|
Dowód osobisty jest bezpłatny.
Termin i sposób załatwienia
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się:
- co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego,
- niezwłocznie w przypadku:
- zmiany Twoich danych zawartych w dowodzie osobistym (na przykład zmiany nazwiska),
- utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego,
- jeśli doszło do takiej zmiany Twojego wyglądu, która utrudnia albo uniemożliwia rozpoznanie Cię (np. operacja plastyczna twarzy).
Jeżeli zmiana Twojego adresu zameldowania nastąpiła po 1 marca 2015 r. nie ma podstaw do jego wymiany. Na dowód czekasz maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, o czym Cię poinformujemy.
Odbiór dowodu osobistego
Czy Twój dowód jest gotowy do odbioru sprawdzisz na stronie: https://obywatel.gov.pl.
Dowód musisz odebrać osobiście. Zabierz dowód osobisty, jeśli go nie miałeś lub utraciłeś – aktualny paszport (jeśli go posiadasz) lub dokument potwierdzający legalność pobytu – jeśli jesteś osobą, która nabyła obywatelstwo polskie (dokument ten trzeba zwrócić przy odbiorze dowodu osobistego). Dotychczasowy dowód osobisty zostanie unieważniony w chwili odbioru nowego dokumentu. Dowód dziecka poniżej 13. roku życia oraz osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej odbiera rodzic, opiekun lub kurator przedkładając swój dowód osobisty, dotychczasowy dowód osobisty dziecka lub podopiecznego bądź jego aktualny paszport (jeśli go posiada). Dowód osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych (dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia, osoby częściowo ubezwłasnowolnione) może odebrać osoba, dla której ten dowód wydano, rodzic, opiekun albo kurator. Dziecko powyżej 12. roku życia, od którego pobierano odciski palców przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, musi być obecne przy odbiorze (w celu weryfikacji odcisków). Jeśli ze względu na zły stan zdrowia lub inny ważny powód, wniosek został przyjęty poza urzędem (np. w twoim domu), dowód może odebrać za Ciebie pełnomocnik lub zostanie Ci on dostarczony do domu przez urzędnika. W szczególnych, udokumentowanych sytuacjach, kiedy po dniu złożenia wniosku wystąpi nie dająca się pokonać przeszkoda w osobistym odbiorze dowodu, można udzielić pełnomocnictwa do tej czynności. O niemożności odbioru dowodu osobistego oraz udzieleniu pełnomocnictwa należy wcześniej powiadomić Urząd.
Warstwa elektroniczna
Warstwa elektroniczna zawiera wszystkie dane, które znajdują się w warstwie graficznej i dodatkowo odciski palców i certyfikaty: (1.) potwierdzenia obecności, (2.) identyfikacji i uwierzytelnienie oraz (3.) podpisu osobistego, które w przyszłości służyć będą w usługach e-administracji. Certyfikat (1) aktywny jest w każdym dowodzie, certyfikat (2) – dotyczy tylko osób o pełnej i ograniczonej zdolności do czynności prawnej i uaktywniony jest po nadaniu indywidualnego numeru PIN, certyfikat (3) – aktywny będzie jeśli wyrazisz na to zgodę i nadany zostanie indywidualny numer PIN. Numery PIN nadaje posiadacz dowodu osobistego tzn. osoba, której dane są zamieszczone w dowodzie osobistym. Certyfikat podpisu osobistego dla osoby powyżej 13. roku życia zaktywizuje się dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Możesz to zrobić przy odbiorze lub w dowolnym czasie w dowolnym urzędzie gminy. Kod PUK, który otrzymasz przy odbiorze dowodu osobistego, posłuży do odblokowania kodów PIN po trzykrotnym błędnym wprowadzeniu.
Czekasz na e-Dowód? Pomyśl nad PIN-em. – krótki poradnik dotyczący e-dowodu
Działalność gospodarcza, koncesje na sprzedaż alkoholu
Tutaj załatwisz sprawy związane z:
- wydawaniem zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (Uchwała Rady Miejskiej w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy Nowogród Bobrz. nr LVII/347/14 z dnia 29 października 2014r., Uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy Nowogród Bobrzański miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nr LVII/346/14 z dnia 29 października 2014 r.)
- ewidencją działalności gospodarczej tj. wpisem do ewidencji, zmianą wpisu, wykreśleniem z ewidencji,
- wydaniem licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką
Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w miejscu lub poza miejscem sprzedaży:
- Karta usług nr 1
- Wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych – (Biznes.gov.pl), usługa centralna, możliwość pobrania wniosku w wersji edytowalnej, załatwienia sprawy on-line (Zrealizuj usługę online, potrzebny będzie Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany)
- Wniosek o wydanie zezwolenia jednorazowego na sprzedaż napojów alkoholowych – (Biznes.gov.pl), usługa centralna, możliwość pobrania wniosku w wersji edytowalnej, załatwienia sprawy on-line (Zrealizuj usługę online, potrzebny będzie Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany)
- Oświadczenie o wartości sprzedaży alkohole w roku 2016
Ewidencja działalności gospodarczej – wpis do ewidencji:
- Karta usług nr 2
- KOMUNIKAT o wpisie do CEIDG !
- WNIOSEK o wydanie zaświadczenia z EDG
- Instrukcja_CEIDG-1_- 20_czerwca_2013
- CEIDG-1-wniosek o wpis do centralnej ewidencji
Udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką:
Referat Planowania i Finansów
|
---|
Referat Gospodarki Nieruchomościami, inwestycji i Ochrony Środowiska
Planowanie przestrzenne:
Prowadzi: Andżelika Surman
pozostałe pliki do pobrania:
|
---|