Strona Główna  >  Władze i organizacja  >  Burmistrz  >  Zarządzenia burmistrza  >  Zarządzenia 2005 r.  >  Nr 0151/84/05 w sprawie: zmiany zarządzenia nr 0152/29/02 z dnia 18 grudnia 2002 r.

Do poprzedniej strony


wersja do druku

Nr 0151/84/05 w sprawie: zmiany zarządzenia nr 0152/29/02 z dnia 18 grudnia 2002 r.


 Zarządzenie Nr 0151/84/05

Burmistrza Nowogrodu Bobrzańskiego

z dnia 29 września 2005r.

 w sprawie: zmiany Zarządzenia Nr 0152/29/02 z dnia 18 grudnia 2002r. w sprawie: wprowadzenia w Urzędzie Miejskim zasad rachunkowości.               ________________________________________________________________ 

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2001r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 153, poz. 1752 z późn. zm.) postanawiam co następuje: 

§1.  W zarządzeniu Nr 0152/09/02 Burmistrza Nowogrodu Bobrzańskiego z dnia 18 grudnia 2002r. w sprawie: wprowadzenia w Urzędzie Miejskim zasad rachunkowości wprowadza się następujące zmiany:

1.      w załączniku Nr 2- Zakładowy Plan Kont

a/. część II- wykaz kont- dla budżetu gminy (Organ)- KOD 01

A.     Konta bilansowe skreśla się:

137-  rachunek środków funduszy pomocowych

227-  rozliczenie dochodów ze środków funduszy pomocowych

228-        rozliczenie wydatków ze środków funduszy pomocowych

907-        dochody z funduszy pomocowych

908-        wydatki z funduszy pomocowych

967-        fundusze pomocowe

oraz objaśnienia do w/w kont zawarte w zasadach funkcjonowania kont bilansowych.

b/.  część III- Wykaz kont- dla Urzędu Miejskiego (jednostki budżetowej) KOD 02

A.     Konta bilansowe- wprowadza się:

Konto 132- „Rachunki środków własnych jednostek budżetowych”

Konto 137- „rachunki środków funduszy pomocowych”

Konto 138- „Rachunki środków na prefinansowanie”

Konto 227- „ Rozliczenie dochodów ze środków funduszy pomocowych”

Konto 228- „Rozliczenie wydatków ze środków funduszy pomocowych”

Konto 257- „ Należności z tytułu prefinansowania”

Konto268- „Zobowiązania z tytułu prefinansowania”

oraz skreśla się konto 131, 1368889 i 740 wraz z opisem zawartym w zasadach funkcjonowania kont bilansowych

B. Konta pozabilansowe- wprowadza się:

996-        zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych

997-        zaangażowanie środków funduszy pomocowych.

c/. w części III- Zasady kont dodaje się:

- nowe opisy do kont o brzmieniu:

Konto 132- „Rachunki dochodów własnych jednostek budżetowych”- służy do ewidencji środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych dochodów własnych jednostek budżetowych.

Na stronie WN konta 132 ujmuje się wpływy środków pobranych tytułem dochodów własnych na rachunek bankowy, a na stronie MA- wypłaty środków z rachunku bankowego na realizację wydatków finansowanych dochodami własnymi jednostki budżetowej.

Ewidencja szczegółowa jest prowadzona wg rachunków bankowych i pozycji klasyfikacji planu finansowego każdego tytułu dochodów własnych.

Konto 132 wykazuje saldo WN oznaczające stan środków pieniężnych na rachunku bankowym dochodów własnych.

            Konto 137- „Rachunki środków funduszy pomocowych”, służy do ewidencji środków pieniężnych otrzymanych w walucie polskiej lub obcej na realizację wyodrębnionych zadań, projektów lub programów, a w szczególności środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych nie podlegających zwrotowi, wyodrębnionych na odrębnych rachunkach bankowych.

Na stronie WN konta 137 ujmuje się wpływy środków na rachunek bankowy a na stronie MA- wypłaty środków.

Ewidencja konta 137 jest prowadzona wg rachunków bankowych oraz sposobu ich wykorzystania.

Na koncie 137 dokonuje się księgowań wyłącznie na podstawie dowodów bankowych, w związku z tym musi zachodzić zgodność zapisów na koncie 137 z księgowością banku.

Konto 137 może wykazywać saldo WN, które oznacza stan środków pochodzących z funduszy na wyodrębnionych rachunkach bankowych.

            Konto 138- „Rachunki środków na prefinansowanie”, służy do ewidencji środków pieniężnych dotyczących prefinansowania, realizowanego w ramach pożyczek zaciągniętych z budżetu państwa na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Na stronie WN konta 138 ujmuje się wpływy z zaciągniętych pożyczek oraz środki  przeznaczone na ich spłatę; na stronie Ma- wypłaty na cele określone w umowie pożyczki oraz zwroty pożyczek.

Ewidencja szczegółowa prowadzona jest do konta 138 wg stanu środków każdego wyodrębnionego rachunku bankowego oraz sposobu wykorzystania.

Konto 138 może wykazywać saldo WN, które oznacza stan środków pieniężnych znajdujących się na wydzielonych rachunkach bankowych pożyczek na prefinansowanie.

            Konto 227- „Rozliczenie dochodów ze środków funduszy pomocowych”, służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę dochodów dotyczących funduszy pomocowych.

Na stronie WN ujmuje się przelewy dochodów na odpowiednie rachunki środków funduszy pomocowych lub zaliczenie dochodów na zwiększenie środków funduszy pomocowych.

 Na stronie MA konta 227, ujmuje się zrealizowane  przez jednostkę dochody dotyczące funduszy pomocowych.

Konto 227 może wykazywać saldo MA, które oznacza stan dochodów zrealizowanych przez jednostkę.

            Konto 228- „Rozliczenie wydatków ze środków funduszy pomocowych”,  służy do ewidencji rozliczenia wydatków dokonanych przez jednostkę ze środków funduszy pomocowych lub środków otrzymanych tytułem prefinansowania albo innych środków, z których dokonane wydatki podlegają refundacji ze środków funduszy pomocowych Unii Europejskiej, albo ze źródeł zagranicznych nie podlegających zwrotowi.

Na stronie WN konta 228 ujmuje się okresowe lub roczne przeksięgowania wydatków dokonanych, w korespondencji z kontem 800, oraz środki przekazane innym jednostkom, w korespondencji z kontem 137 lub 138.

Na stronie MA konta 228 ujmuje się środki otrzymane na pokrycie wydatków dokonanych przez jednostkę na realizację programu oraz przeznaczonych dla innych jednostek.

Ewidencja szczegółowa do konta 228 prowadzona jest wg poszczególnych funduszy pomocowych.

Konto może wykazywać saldo MA oznaczające stan otrzymanych środków z funduszy pomocowych tytułem prefinansowania lub innych na wyodrębnione rachunki jednostki, lecz jeszcze nie wykorzystanych na pokrycie wydatków.

            Konto 257- „Należności z tytułu prefinansowania”, służy do ewidencji należności z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Na stronie WN konta 257 ujmuje się powstanie i zwiększenia należności w ramach prefinansowania, a na stronie MA- ich zmniejszenie.

Ewidencja szczegółowa do konta 257 prowadzona jest wg poszczególnych tytułów z poszczególnymi kontrahentami.

Konto 257 może wykazywać saldo WN- oznaczające stan należności z tytułu pożyczek udzielonych w ramach prefinansowania i saldo MA- oznacza stan nadpłat z tytułu pożyczek dotyczących prefinansowania.

Konto 268- Zobowiązania z tytułu prefinansowania”, służy do ewidencji zobowiązań z tytułu pożyczek udzielonych z budżetu państwa w ramach prefinansowania na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Na stronie WN konta 268 ujmuje się wartość spłaconych zobowiązań zaciągniętych tytułem pożyczek w ramach prefinansowania, a na stronie MA- ujmuje się wartość zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek w ramach prefinansowania.

Ewidencję szczegółową do konta 268 prowadzi się wg poszczególnych tytułów zobowiązań i poszczególnych kontrahentów.

Konto 268 może wykazywać dwa salda. Saldo WN oznacza stan nadpłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek zaciągniętych w ramach prefinansowania, saldo MA- oznacza stan zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek na prefinansowanie.

            Konto 400- „Koszty wg rodzaju”, służy do ewidencji kosztów w układzie rodzajowym i ich rozliczenie. Na stronie WN konta 400 księguje się wszystkie poniesione koszty, a na stronie MA ich zmniejszenia.

W jednostkach budżetowych i do wyodrębnionych rachunków dochodów własnych jednostek budżetowych, ustalających plany finansowe wg podziałek klasyfikacji budżetowej, ewidencję analityczną prowadzi się wg podziałek tej klasyfikacji, ustalonych dla wydatków.

Konto może wykazywać w ciągu roku saldo WN, które oznacza wysokość poniesionych kosztów. Saldo konta 400 przenosi się na koniec roku na konto 860.

            Konto 810- „Dotacje budżetowe oraz środki z budżetu na inwestycje”, skreśla się tiret 4 wyrazy „środków specjalnych oraz”.

d/. w części III- konta pozabilansowe dodaje się:

            Konto 996- „Zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych”, służy do ewidencji prawnego zaangażowania dochodów własnych jednostek budżetowych”, niezależnie od tego, w którym roku budżetowym nastąpi wydatek finansowany dochodami własnymi.

Na stronie WN konta 996 ujmuje się równowartość wydatków sfinansowanych dochodami własnymi.

Na stronie MA konta 996 ujmuje się zaangażowanie dochodów własnych, czyli wartość umów, dotacji i innych porozumień lub postanowień, których wykonywanie spowoduje konieczność dokonania wydatków z dochodów własnych.

Ewidencję szczegółową do konta 996 prowadzi się wg podziałek klasyfikacji budżetowej i lat finansowania.

Na koniec roku konto 996 może wykazywać saldo MA oznaczające zaangażowanie dochodów własnych.

            Konto 997- „Zaangażowanie środków pomocowych”- służy do ewidencji prawnego zaangażowania środków funduszy pomocowych, niezależnie od tego w którym roku budżetowym nastąpił wydatek.

Na stronie WN konta 997 ujmuje się:

1)      równowartość wypadków sfinansowanych środkami funduszy pomocowych,

2)      równowartość wydatków dokonanych ze środków krajowych, które będą podlegały refundacji ze środków pomocowych.

Na stronie MA konta 997 ujmuje się wartość umów, decyzji i innych porozumień lub postanowień, których wykonanie spowoduje wykorzystanie środków funduszy pomocowych na cele wskazane w przepisie lub umowie.

Zapisy na tym koncie są dokonane również wtedy, gdy zaliczkowo finansowanie następuje ze środków własnych jednostki, środków otrzymanych tytułem prefinansowania lub innych środków krajowych, natomiast zgodnie  z przepisami lub umową nastąpi refundacja ze środków pomocowych.

W projektach współfinansowanych środkami z budżetu jednostki budżetowe ujmują część podlegającą współfinansowaniu na koncie 998- „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego lub 999- „Zaangażowanie wydatków budżetowych lat przyszłych”.

Konto 997 może wykazywać saldo MA oznaczające zaangażowanie środków funduszy pomocowych każdego programu.

 § 2.  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

               


Wprowadzono:2005-10-06 10:03:21przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2005-10-06 10:04:19przezWanda Kwas

Dziś jest: 2007-02-09 12:40 | Ogólna liczba odwiedzin biuletynu: 548603 | Zobacz statystyki.