Wersja do druku

Nr XXVII/197/05


Uchwała Nr XXVII/197/05

Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim

z dnia 31 marca 2005 r.

 w sprawie: przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2005 r.

 

       Na podstawie art. 4’ ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. Nr 147, poz. 1231 z 2002 roku, z późn. zmianami) uchwala się, co następuje: 

§ 1.   Rada Miejska w Nowogrodzie Bobrzańskim przyjmuje: „Gminny program profilaktyki  i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2005 rok” o treści jak niżej:

Dokonana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz Komisje Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim analiza Strategii Integracji i Polityki Społecznej Miasta i Gminy Nowogród Bobrzański na lata    2004-2015 przyjętej uchwałą nr XX/136/04 Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim      z dnia 16 czerwca 2004 r. wykazała potrzebę objęcia szczególną opieką dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych patologiami jak również dorosłych, którzy podjęli się próby wyjścia z nałogów. Komisje stwierdzają, że w środowisku naszym można zauważyć coraz większe zainteresowanie się społeczeństwa problematyką rozwiązywania negatywnych skutków uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

         W związku z powyższym w oparciu o planowane w budżecie środki finansowe jakie wpłyną do gminy z tytułu realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, przyjmuje się do realizacji następujące zadania:

I. Zadania realizowane przez szkoły.

W zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą realizowanej przez szkoły należy z dniem 1 maja 2005 r. utworzyć placówki wsparcia dziennego przy:

·        Gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim,

·        Szkole Podstawowej w Nowogrodzie Bobrzańskim,

·        Szkole Podstawowej w Drągowinie,

·        Szkole Podstawowej w Niwiskach,

·        Szkole Podstawowej w Bogaczowie,

Działalność placówek powinna być zgodna z Rozporządzeniem MPS z dnia 14.02.2005 r. w sprawie „placówek opiekuńczo-wychowawczych” (Dz.U. Nr 37 poz. 331 z 2005 r.)

Placówki wsparcia dziennego winny realizować zadania o treści jak niżej zgodnie z „Rekomendacjami merytorycznymi na 2005” przyjętymi przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zadania placówek:

1.     Stała, systematyczna współpraca z rodziną dziecka.

2.     Rozpoznanie sytuacji dziecka w kontekście jego sytuacji rodzinnej.

3.     Organizacja czasu wolnego, prowadzenie zajęć tematycznych.

4.     Prowadzenie pracy z grupą poprzedzone jej planowaniem w zespole pracowników.

5.     Indywidualne spotkania z dziećmi organizowane poza pracą z grupą.

6.     Prowadzenie dokumentacji pracy z dzieckiem i z grupą.

7.     Współpraca z innymi instytucjami (gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, szkoła, ośrodek pomocy społecznej, sąd rodzinny, powiatowe centrum pomocy rodzinie itp.)

8.     Dożywianie dzieci.

9.     Pomoc dziecku w radzeniu sobie z życiowymi problemami, kryzysami (rodzinnymi, związanymi z relacjami z rówieśnikami, szkolnymi itp.)

10. Korzystanie z regularnych konsultacji lub superwizji dotyczących pracy placówki. 

II. Zadania realizowane przez organizacje pozarządowe i wolontariat:

Udzielanie wsparcia dla Parafialnego Zespołu Caritas w Nowogrodzie Bobrzańskim w zakresie utworzenia placówki wsparcia dziennego.

III. Zadania realizowane przez MGOKSiR w Nowogrodzie Bobrzańskim:

1.     Dyrektor MGOKSiR  przy współpracy z OPS, szkołami, Kołem Towarzystwa Walki z Kalectwem i Kołem Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Nowogrodzie Bobrzańskim winien zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży mające na celu promocję życia wolnego od uzależnień i do aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności.

2.     Redaktor Gazety Nowogród Bobrzański winien na łamach każdego pisma przedstawiać problematykę związaną z alkoholizmem i narkomanią oraz realizacji zadań przez GKRPA.

IV. Zadania realizowane przez Punkt Pomocy Rodzinie. 

Punkt działa w OPS w Nowogrodzie Bobrzańskim Zadaniem punktu jest udzielanie pomocy rodzinom mającym problemy związane z alkoholizmem i narkomanią. Punkt działa 1 raz w tygodniu po 2 godziny, w godzinach popołudniowych. Dyżury w punkcie pełni przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

V. Współpraca z Izbą Wytrzeźwień w Raculi.

Należy kontynuować współpracę z Izbą poprzez zawarcie porozumienia z JST tj. Miastem Zielona Góra na przyjmowanie osób z terenu naszej gminy. 

VI. Działalność Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

1.     Nadzór nad przestrzeganiem przez Urząd Miejski zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości w zakresie liczby punktów i zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.

2.     Prowadzenie wspólnie z Policją i Strażą Miejską kontroli sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.

3.     Współpraca z szkołami, OPS, Policją, Strażą Miejską, Stowarzyszeniami w zakresie rozwiązywania patologii społecznych.

4.     Ustala się stawkę diety za udział w posiedzeniach Komisji w wysokości 30 zł. Posiedzenia Komisji odbywają się po godzinach pracy Urzędów.

VII. Środki finansowe.

Na zadania związane z realizacją programu przeznaczono w budżecie gminy środki finansowe zgodnie z zał. nr 4 do uchwały nr XXIV/177/04 Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie budżetu na 2005 r.

VIII. Realizację programu powierza się Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nowogrodzie Bobrzańskim.

§ 2.   Wykonanie uchwały powierza się:

1.     Burmistrzowi Nowogrodu Bobrzańskiego.

2.     Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nowogrodzie Bobrzańskim.

3.     Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  

§ 3.   Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz opublikowaniu w Gazecie Nowogród Bobrzański.

 

 


Wprowadzono:2005-04-05 09:06:35przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2005-04-05 09:07:02przezWanda Kwas