Strona Główna  >  Informacje, adresy  >  Budowa domu

Do poprzedniej strony


wersja do druku

Budowa domu


W związku z nowelizacją ustawy - prawo budowlane, od 1 stycznia 2004 r. zmienia się sposób załatwiania spraw związanych z budową, remontem domu.

Jeśli planujesz budowę domu lub przebudowę mieszkania, wnioski o pozwolenie musisz zgłosić w Starostwie Powiatowym w Zielonej Górze ul. Podgórna 5 tel. 452 75 00. Zmiana wynika z obowiazującego od 11 lipca 2003 nowego prawa budowlanego. I tak pozwolenie na budowę nie jest wymagane gdy: chcesz postawić na swojej działce obiekt tymczasowy niepołączony trwale z gruntem; budujesz oczko wodne o pow. do 30 m kw; planujesz budowę przyłącza wodociągowego, elektroenergetycznego, kanalizacyjnego, gazowego, telekomunikacyjnego lub cieplnego; chcesz postawić zbiornik na gaz płynny o pojemności do 7 m sześć.; zbudować pochylnię dla niepełnosprawnych; planujesz budowę budynku gospodarczego, wiaty i altany o pow. zabudowy do 10 mkw lub przydomowej oczyszczalni scieków o wydajności do 7,5 m sześć. na dobę. Gmina Nowogród Bobrzański nie ma przygotowanego i uchwalonego nowego ( tj. po 1 stycznia2003 r. ) planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego konieczne jest uzyskanie w Urzędzie Miejskim w Nowogrodzie Bobrzańskim decyzji o warunkach zabudowy, które z kolei jest niezbędne do uzyskania pozwolenia ze Starostwa Powiatowego.
Bez obowiązku ubiegania się o pozowolenie i bez potrzeby zgłaszania możemy zbudować: budynek gospodarczy lub altanę na działkach pracowniczych o pow. zabudowy do 25 m kw. w mieście i 35 m kw. na wsi. Budynek nie może mieć jednak więcej niż 5 m wysokości w przypadku dachów stromych i 4 m przy dachach płaskich. Bez pytania i zgłaszania można też postawić obiekty małej architektury i ogrodzenie domu ( pod warunkiem, że ogrodzenie nie jest wyższe niż 2,2 m).

Remont domu


Nowe prawo budowlane ułatwi remont domu. O ile dom nie jest obiektem zabytkowym lub prace obejmują zmianę lub wymianę elementów konstrukcyjnych oraz instalacji gazowej. Pozwolenia nie wymaga rownież: ocieplenie domu o wysokosci do 12 m, remont instalacji gazowej; przebudowa prowadzacego do domu przyłącza elektroenergetycznego, wodociągowego, kanalizacyjnego, cieplnego i telekomunikacyjnego. Bez formalności można takze rozebrać budynek o wysokości do 8 m ( pod warunkiem, że nie jest na liście obiektów zabytkowych ) oraz obiekty lub urządzenia, na budowe których nie jest wymagane zezwolenie.

Samowole budowlane

Największą zmianę, nowe prawo budowlane wprowadziło w zakresie możliwości legalizacji samowoli budowlanych. Obecnie samowolę można zalegalizować, jeśli nie jest sprzeczna z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie narusza przepisów budowlanych. Właściciel obiektu musi się jednak liczyć z wydatkami. Urząd nakłada opłatę legalizacyjną np.za domek letniskowy 15 tys. zł, domek jednorodzinny 30 tys. zł


Wprowadzono:2003-12-05 14:42:16przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2003-12-05 14:42:33przezWanda Kwas

Dziś jest: 2007-02-09 12:04 | Ogólna liczba odwiedzin biuletynu: 548603 | Zobacz statystyki.