Strona Główna  >  Artykuł archiwalny

Do poprzedniej strony


Artykuł archiwalny


Uchwała Nr ………………

Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim

z dnia ……………….. 

w sprawie: ustalenia liczby punktów oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży  i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Nowogród Bobrzański

-------------------------------------------------------------------------------Na podstawie art. 12 ust. l i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r.       o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity, Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 z późn. zm.) uchwala się co następuje:

 § 1. 1.                          Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko  na podstawie zezwolenia wydanego przez Burmistrza, po zaciągnięciu opinii Miejsko Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogrodzie Bobrzańskim, z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości                   i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

2. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w czasie  i miejscu organizowanych zabaw i uroczystości, a także imprez odbywających się na otwartym powietrzu, wymaga oddzielnego zezwolenia.

3.  Sprzedaż napojów alkoholowych może odbywać się tylko w miejscu i czasie ustalonym w zezwoleniu.  

§ 2.   Przy wydawaniu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należy kierować się zasadą ograniczania dostępności alkoholu.

§ 3. 1.       Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży może być prowadzona w sklepach branżowych  z napojami alkoholowymi, w sklepach z artykułami żywnościowymi, stoiskach (działach) z artykułami żywnościowymi w sklepach wielobranżowych.

2.     Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia  w miejscu sprzedaży, może być prowadzona w zakładach gastronomicznych ogólnie dostępnych dla konsumentów.

3.     Sprzedaż piwa przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży, ogródkach piwnych oraz poza miejscem sprzedaży może być prowadzona także w punktach sprzedaży drobnodetalicznej z artykułami żywnościowymi oraz punktach małej gastronomii, o ile nie będzie to powodować zakłóceń spokoju i porządku publicznego, a punkt taki uzyska na prowadzenie sprzedaży piwa zgodę właściwego inspektora sanitarnego.

4.     Sprzedaż i podawanie piwa przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży może być prowadzona na zewnątrz lokali w tzw. „ogródkach gastronomicznych” zlokalizowanych przy tych lokalach, pod warunkiem, że:

1)     przedsiębiorca posiada tytuł prawny do terenu ogródka;

2)     teren ogródka jest ogrodzony elementami spełniającymi wymogi estetyki;

3)     ogródek posiada dostęp do toalety. 

5.     W przypadku organizowania uroczystości lub imprez na świeżym powietrzu, miejsce sprzedaży i podawania napojów alkoholowych musi być wydzielone. 

§ 4. 1.       Zezwolenia na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych w punktach usytuowanych w pobliżu (do 100 m) placówek oświatowych, obiektów sportowych, plaż i kąpielisk wymagają zasięgnięcia opinii kierowników tych placówek.

2.     Usytuowanie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie może wpływać na zakłócenie porządku publicznego oraz ciszy nocnej. 

3.     Zobowiązuje się osoby i podmioty, którym udzielono zezwolenia              na sprzedaż napojów alkoholowych do umieszczenia w widocznych miejscach informacji o zakazie sprzedaży i podawania alkoholu osobom nieletnim, będącym pod wpływem alkoholu oraz o szkodliwości  i negatywnych skutkach jego spożywania. 

§ 5.   Ustala się maksymalną liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) w ilości 35, w tym zawierających powyżej 18% alkoholu w ilości 18 przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie gminy Nowogród Bobrzański. 

§ 6.   Ustala się maksymalną liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) w ilości 12 – w tym zawierających powyżej 18% alkoholu w ilości – 5, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie gminy Nowogród Bobrzański.

§ 7.   Wszystkie punkty sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych             do spożycia poza miejscem sprzedaży, powinny zapewnić możliwość odkupu opakowań szklanych, w których sprzedawano napoje alkoholowe.

§ 8.   Traci moc Uchwała nr XXIV/176/01 Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim z dnia 4 grudnia 200l r. oraz Uchwała nr XXII/159/04 Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim z dnia 9.09.2004 r. w sprawie: ustalenia liczby punktów i zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.

§ 9.   Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej  w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego i podlega wywieszeniu           na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim.

                                Uchwała nr

Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim

 z dnia ………………….. 

w sprawie: nadania nazw drogom wewnętrznym w miejscowości Kotowice

Na podstawie art. 18 ust. 2, pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o Samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.) uchwala się co następuje:

§ 1.    Nadaje się nazwy drogom wewnętrznym w miejscowości Kotowice jak niżej:

Lp.

Nazwa drogi

Numery działek

powierzchnia

długość w m

1.

2.

3.

Parkowa

Baśniowa

Pałacowa

254

262

299/2

35/8

0,49 ha

0,69 ha

0,16 ha

0,63 ha

1050

  450

  375

  600

§ 2.    Położenie drogi określa mapa stanowiąca załącznik graficzny nr 1 do uchwały.

§ 3.    Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim.

 

Projekt

Uchwała Nr ……………….

Rady Miejskiej w Nowogrodzie Bobrzańskim

z dnia ………………….

w sprawie: nadania statutu Miejsko-Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowogrodzie Bobrzańskim.

-----------------------------------------------------------------

Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 2 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) nadaje się statut Miejsko-Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowogrodzie Bobrzańskim o treści jak niżej.

Statut

Miejsko-Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

w Nowogrodzie Bobrzańskim

Rozdział 1. Postanowienia ogólne.

§ 1. 1. Miejsko-Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowogrodzie Bobrzańskim, zwany dalej „Zakładem” prowadzi działalność w formie zakładu budżetowego.

Zakład działa na podstawie :

1/ uchwały nr X/49/91 Rady Miasta i Gminy w Nowogrodzie Bobrzańskim z dnia 11.02.1991 r. w sprawie utworzenia Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowogrodzie Bobrzańskim,

2/ ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami),

3/ ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej (tekst jednolity z 1997 roku Dz. U. Nr 9, poz. 43 z późniejszymi zmianami),

4/ ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późniejszymi zamianami oraz ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z późniejszymi zmianami),

5/ ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późniejszymi zmianami),

6/ ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późniejszymi zmianami),

7/ ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) oraz ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późniejszymi zmianami).

8/ ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późniejszymi zmianami).

9/ ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późniejszymi zmianami).

10/ ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późniejszymi zmianami).

2. Sprawy nie objęte niniejszym statutem będą regulowane na podstawie postanowień zawartych w odrębnych przepisach prawnych.

§ 2. Siedzibą Zakładu jest Nowogród Bobrzański ul. Dąbrowskiego 10.

§ 3. Zakład obejmuje swoim działaniem obszar gminy i miasta Nowogród Bobrzański.

§ 4. Organem powołującym Zakład jest Rada Miejska w Nowogrodzie Bobrzańskim.

§ 5. Zakład prowadzi działalność na zasadach racjonalnej gospodarki, rachunku ekonomicznego w zakresie uprawnień wynikających z przepisów określających zasady działania zakładów budżetowych.

Rozdział 2. Przedmiot i zakres działania.

§ 6. Zakład wykonuje zadania własne gminy o charakterze użyteczności publicznej, której celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, a w szczególności:

1/ w zakresie zarządzania gminnymi zasobami mieszkaniowymi i użytkowymi;

a) administrowanie lokalami mieszkalnymi i użytkowymi stanowiącymi własność gminy, w tym zwieranie umów najmu , dzierżawy,

b) wykonywanie bieżących napraw i remontów w ramach środków pochodzących z czynszów najmu,

2/ w zakresie zaopatrzenia w wodę miejscowości Nowogród Bobrzański, Cieszów, Klępina i Białowice

a) dostarczanie odbiorcom wody spełniającej obowiązujące normy sanitarne,

b) bieżące prace konserwacyjno – remontowe i nadzorowanie funkcjonowania stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i przynależnych urządzeń,

c) prowadzenie dokumentacji i rozliczanie odbiorców z zużytej wody,

3/ w zakresie obsługi oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w Nowogrodzie Bobrzańskim

a) bieżąca obsługa, naprawy i nadzorowanie urządzeń oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej,

b) odbieranie ścieków, prowadzenie ewidencji i pobieranie opłat za odprowadzone ścieki,

c) świadczenie usług w zakresie odbioru nieczystości płynnych z osadników i szamb na terenie miasta i gminy Nowogród Bobrzański,

4/ w zakresie zagospodarowania stałych odpadów komunalnych na terenie miasta i gminy Nowogród Bobrzański

a) odbiór nieczystości stałych z posesji gminnych, podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych zleceniodawców zgodnie z zawartymi umowami i zleceniami,

b) utrzymanie gminnego składowiska odpadów komunalnych w Klępinie zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami, normami i zasadami,

c) prowadzenie wymaganej dokumentacji i pobieranie opłat za odbiór i składowanie nieczystości stałych,

d) prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów,

5/ w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną budynków będących z zarządzie zakładu:

a) przesyłanie i dystrybucja energii cieplnej,

b) eksploatacja i konserwacja kotłowni, sieci cieplnej oraz węzłów cieplnych,

c) wykonywanie i naprawa instalacji cieplnych,

6/ oczyszczanie ulic, placów i przystanków autobusowych w mieście;

7/ utrzymanie zieleni w mieście;

8/ utrzymanie cmentarzy komunalnych w mieście Nowogród Bobrzański;

9/ utrzymanie targowisk w mieście;

10/ w pozostałym zakresie

a) utrzymanie ładu przestrzennego, gospodarka terenami i ochrona środowiska,

b) wykonywanie innych zadań zleconych przez Burmistrza.

Rozdział 3. Organizacja Zakładu.

§ 7. 1. Zakładem kieruje i jest odpowiedzialny za jego działanie jednoosobowo Dyrektor Zakładu zwany w dalszym ciągu Dyrektorem.

2. Dyrektor wykonuje swoje funkcje przy pomocy głównego księgowego, kierownika ds. technicznych oraz pracowników na stanowiskach samodzielnych.

3. Zadania, szczegółowy zakres kompetencji i odpowiedzialności poszczególnych pracowników Zakładu określa regulamin organizacyjny zatwierdzony przez Dyrektora po uzgodnieniu z Burmistrzem Nowogrodu Bobrzańskiego.

§ 8. 1. Dyrektor reprezentuje Zakład na zewnątrz, występuje z wnioskami i opiniami wyrażającymi stanowisko Zakładu.

2. Do obowiązków i uprawnień Dyrektora należy:

1/ zatwierdzanie planu finansowego Zakładu,

2/ ustalanie regulaminów wewnętrznych Zakładu,

3/ decydowanie w sprawach osobowych pracowników,

4/ ustalanie, w ramach obowiązujących przepisów, kierunków działania w zakresie spraw pracowniczych, opieki socjalnej i bhp,

5/ podejmowanie decyzji majątkowych dotyczących Zakładu niewymagających zgody Burmistrza lub Rady Miejskiej, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami,

6/ kontrola wykonywania zadań rzeczowych i finansowych, przestrzegania wydawanych zarządzeń oraz stosowania w Zakładzie obowiązujących przepisów.

§ 9. 1. Dyrektor jest odpowiedzialny przed Radą Miejską i Burmistrzem za wyniki pracy Zakładu.

2. Dyrektor, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, może upoważnić niektórych pracowników Zakładu do podejmowania w jego imieniu decyzji w określonych sprawach.

Rozdział 4. Mienie Zakładu.

§ 10. 1. Mienie Zakładu jest mieniem komunalnym, do którego stosuje się postanowienia ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity w Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami).

2. Dyrektor Zakładu gospodaruje mieniem komunalnym będącym w zarządzie Zakładu na podstawie Uchwały Nr X/49/91 Rady Miejskiej z dnia 11.02.1991 r. zapewnia jego ochronę, należyte wykorzystanie i odtwarzanie.

Rozdział 5. Gospodarka finansowa Zakładu.

§ 11. 1. Podstawą gospodarki finansowej Zakładu jest plan finansowy, obejmujący przychody i wydatki stanowiące koszty działalności oraz stan środków obrotowych i rozliczeń z budżetem zaakceptowanym przez Burmistrza.

2. Działalność Zakładu finansowana jest z przychodów własnych oraz dotacji budżetowej, której wysokość ustala się w budżecie gminy.

3. Przychody zakładu przeznaczone są na pokrywanie kosztów działalności.

4. Przychodami zakładu są wpływy z działalności podstawowej i pomocniczej. Wydatkami zakładu są koszty wynikające z prowadzonej działalności.

5. Planowane wpłaty do budżetu dokonywane będą stosownie do obowiązujących przepisów o gospodarce finansowej zakładów budżetowych.

6. Dyrektor zakładu może dokonywać zmian w planie finansowym w ciągu roku w przypadku realizowania wyższych od planowanych przychodów i wydatków, pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu, zwiększenia dotacji z budżetu ani zmian planu wydatków zakładu określonego w załączniku do uchwały budżetowej.

7. Zakład stosuje w planowaniu, ewidencji finansowej i sprawozdawczości dla poszczególnych rodzajów przychodów i wydatków podziałki przewidziane dla klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych.

8. Przy wydawaniu środków publicznych Zakład jest obowiązany stosować zasady i procedury określone w ustawie z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 148 z 2003 roku z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późniejszymi zmianami).

§ 12. 1. Zakład posiada odrębny rachunek bankowy.

2. Zakład prowadzi rachunkowość w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz sporządza na ich podstawie sprawozdawczość finansową.

Rozdział 6. Postanowienia końcowe.

§ 13. W celu prawidłowej realizacji zadań w zakresie zaspokajania potrzeb lokalnych Dyrektor może zlecić wykonanie prac innym podmiotom gospodarczym.

§ 14. W sprawach nieuregulowanych postanowieniami niniejszego statutu obowiązują przepisy dotyczące zakładów budżetowych.

§ 15. Zmiany w postanowieniach niniejszego statutu wymagają uchwały Rady Miejskiej.

§ 16. W uchwale Nr X/149/91 Rady Miasta i Gminy Nowogród Bobrzański z dnia 11 lutego 1991 r. w sprawie: utworzenia Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowogrodzie Bobrzańskim skreśla się § 2, § 3 i § 4.

§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim.


Wprowadzono:2006-04-19 11:23:55przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2006-04-19 11:24:45przezWanda Kwas

Dziś jest: 2007-02-09 12:35 | Ogólna liczba odwiedzin biuletynu: 548603 | Zobacz statystyki.