Categories: AktualnościGŁÓWNA

„Aktywni niepełnosprawni” – w stronę niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami

„Aktywni niepełnosprawni” – w stronę niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami

Projekt, który ma szansę zmienić sytuację osób
z niepełnosprawnościami

Od 1 października 2020 r. realizowany jest projekt „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. To pierwszy tak duży projekt dotyczący włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne, w którym można nie tylko proponować rozwiązania, ale także je sprawdzić, czyli przetestować. Wszystkie efekty działań projektu będą zgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

Kto realizuje projekt?

Projekt “Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” realizuje:

  • Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w partnerstwie – Lider
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
  • Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi – partnerzy

Co chcemy zrobić?

W projekcie chcemy zmienić system wsparcia osób z niepełnosprawności. Chcemy zwiększyć szanse na niezależne życie każdej osoby z niepełnosprawnością.

W ramach projektu przygotujemy propozycje zmian istniejących rozwiązań i zaproponujemy nowe instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Na przykład zostaną wypracowane standardy działania warsztatów terapii zajęciowej oraz asystencji osobistej.

Od kwietnia 2021 r. będziemy pracować nad propozycją instrumentów wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i potrzebnych zmian w systemie. Jesienią w całej Polsce przeprowadzimy konsultacje proponowanych rozwiązań. Potem będziemy przez prawie rok testować zaproponowane instrumenty w ramach pilotażu.  Na zakończenie projektu chcemy przygotować projekty aktów prawnych, które wdrożą proponowane rozwiązania.

         Co możesz zrobić?

Chcemy, by w projekcie mogły się wypowiedzieć przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego organizujemy warsztaty, seminaria, wywiady grupowe (focusowe) i indywidualne. Konsultacje są dla nas bardzo ważne. Każdy może zostawić swoją opinię lub stanowisko na temat włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami na platformie konsultacyjnej.

Wejdź na stronę:

http://wlaczeniespoleczne.pl

i wypełnij ankietę lub zostaw swoją opinię w inny sposób (w postaci tekstu, pliku audio czy wideo). Na tej stronie znajdziesz też więcej informacji o projekcie i aktualnych działaniach.

Kto finansuje?

Projekt “Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji:

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/a,1116,projekt-aktywni-niepelnosprawni-narzedzia-wsparcia-samodzielnosci-osob-niepelnosprawnych

Anna Zapotoczna

Recent Posts

Zebranie wiejskie sołectwa Pierzwin – 09.07.2024

ZGROMADZENIE MIESZKAŃCÓW  09.07.2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej  odbędzie się  zgromadzenie wiejskie…

3 dni ago

Zebranie wiejskie w Bogaczowie

UWAGA! ZEBRANIE WIEJSKIE SOŁECTWA BOGACZÓW  08.07.2024r. (poniedziałek) o godz.1900 w świetlicy wiejskiej odbędzie się zebranie…

4 dni ago

Jak nie dać się okraść w internecie

Szanowni Państwo, informujemy, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego organizuje webinarium (seminarium online) dla seniorów i…

4 dni ago

Dodatek do opłaty za energię elektryczną

Dodatek dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora dostępny już niebawem! Rada Nadzorcza Funduszu…

1 tydzień ago

Strategia rozwoju Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2030

Do pobrania i przeczytania Strategia Rozwoju Zielonogórsko-Nowosolskiego obszaru funkcjonalnego na lata 2021-2030 Linki poniżej: Strategia…

1 tydzień ago

Spółka Wodno-Ściekowa – zmiana siedziby

Spółka Wodno-Ściekowa Miasta i Gminy w Nowogrodzie Bobrzańskim informuje, że w dniach od 26.06.2024 r.…

1 tydzień ago