Wersja do druku

Zasady udzielania pomocy społecznej


Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej, z którą nie możesz sobie poradzić przy wykorzystaniu własnych sił i środków, możesz zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej.

Prawo do świadczeń pomocy społecznej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terenie RP oraz cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terenie RP, posiadającym zezwolenie na pobyt stały lub status uchodźcy, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Pomocy społecznej udziela się na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej, a wszczególności z powodu:

  1. Ubóstwa
  2. Sieroctwa
  3. Bezdomności
  4. Potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności
  5. Bezrobocia
  6. Niepełnosprawności
  7. Długotrwałej choroby
  8. Bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych
  9. Alkoholizmu lub narkomanii
  10. Trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego
  11. Klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Formy pomocy udzielane przez Ośrodek Pomocy Społecznej

1. Pomoc finansowa

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie, od dnia 1 czerwca 2002 r. nie przekracza:

  • na osobę samotnie gospodarującą 461,00 zł
  • na pierwszą osobę w rodzinie 418,00 zł
  • na każdą osobę w rodzinie poniżej 15 lat 210,00 zł
  • na drugą i dalsze powyżej 15 roku życia 294,00 zł

Powyższe kwoty podlegają waloryzacji i ustalane są na podstawie wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjetego w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza wskaźniki waloryzacji oraz odpowiednie kwoty w Monitorze Polskim.

Świadczenia pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego, bądź innej osoby za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczeń z pomocy społecznej, wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. W toku wywiadu ustala się sytuację osobistą i majątkową osoby lub rodziny ubiegającej się o przyznanie świadczeń pomocy społecznej oraz powody ubiegania się o te świadczenia.

Wywiad przeprowadza pracownik socjalny legitymujący się legitymacją pracownika socjalnego. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej lub rodziny, albo w miejscu jej pobytu.

Dokładnych informacji dotyczących zasad przyznawania i wysokości świadczeń udzieli Ci pracownik socjalny w Ośrodku Pomocy Społecznej.

2. Usługi opiekuńcze dla osób starszych i chorych

Jeżeli jesteś osobą samotną lub jeśli masz rodzinę, która nie może Ci pomóc, a ze wzgledu na stan zdrowia lub z innych powodów potrzebujesz opieki, możesz otrzymać wsparcie w formie usług opiekuńczych. Podstawowe usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych np. robienie zakupów, przygotowanie posiłku, opiekę higieniczną, pielęgnację, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Wysokość opłat za usługi opiekuńcze uzależniona jest od posiadanych dochodów.

3. Pomoc w staraniach o uzyskanie miejsca w Domu Pomocy Społecznej.

W razie niemożności zapewnienia Ci usług opiekuńczych, pracownicy socjalni pomogą w uzyskaniu miejsca w Domu Pomocy Społecznej.

Domy Pomocy Społecznej w powiecie zielonogórskim.

Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie

ul. Sulechowska 1, 66 - 132 Trzebiechów tel. (68) 351 - 41 - 36

Dom Pomocy

Bełcze 19, 66 - 130 Bojadła tel. (68) 352 - 32 - 27

4. Praca socjalna, poradnictwo

Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje osobom i rodzinom pomoc w formie poradnictwa i pracy socjalnej. Pomocy w formie pracy socjalnej udziela się bez względu na kryteria dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej.

Przyznanie świadczenia pomocy społecznej musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego w Twoim miejscu zamieszkania. Dlatego zgłosi się do Ciebie pracownik socjalny, który przeprowadzi rozmowę pozwalającą na dokonanie oceny sytuacji życiowej.

Wszelkie informacje, jakie powierzysz pracownikowi socjalnemu podczas rozmowy, objęte są tajemnicą służbową i mogą być wykorzystane jedynie w celu przyznania świadczeń pomocy społecznej.

O co będzie pytał pracownik socjalny ?

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, rodzina to osoby spokrewnione lub niespokrewnione wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Dlatego pracownik socjalny będzie pytał nie tylko o informacje dotyczące Ciebie, ale także osób wspólnie z Tobą zamieszkujących i gospodarujących. Oprócz danych dotyczacych posiadanych źródeł dochodów, sytuacji zawodowej, zdrowotnej, rodzinnej, pracownik socjalny domagać się będzie od Ciebie złożenia oswiadczenia o stanie majątkowym. Odmowa złożenia takiego oświadczenia może być podstawą odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej.

Instytucje i organizacje współpracujące w zakresie realizacji zadań pomocy społecznej.

  1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze ul. Podgórna 5, tel. (68) 452 - 75 - 75
  2. Powiatowy Urząd Pracy ul. Wyspiańskiego 15, tel. (68) 325 - 41 - 11,
  3. Filia Powiatowego Urzędu Pracy w Nowogrodzie Bobrzańskim ul. Ogrodowa tel.(68) 327 - 62 - 33
  4. Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie Bobrzańskim ul. Marcinkowskiego (068) 327 - 65 - 35
  5. Gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim ul. Kościuszki,tel.(068) 327 - 66 -13
  6. Szkoła Podstawowa w Drągowinie tel. (068) 321 - 64 - 31
  7. Szkoła Podstawowa w Bogaczowie tel. (068) 321 - 65 - 09
  8. Szkoła Podstawowa w Niwiskach tel.(068) 321 - 19 - 09
  9. Przyparafialna filia"Caritas" działająca przy kościele pw.św. Bartłomieja w Nowogrodzie Bobrzańskim, przewodniczący Andrzej Brodzik. Magazyn czynny w każdą środę w godz. od 16.00-18.00;
  10. Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogrodzie Bobrzańskim ul. Słowackiego 11 tel. 327 - 66 -63, przewodniczący Tadeusz Grotkiewicz. Przy komisji działa Punkt Pomocy Rodzinie, w którym dyżur w każdy czwartek w godz. od 15.00 do 17.00 pełni starszy pracownik socjalny Maria Celeban. Punkt mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Ogrodowej.

.


Wprowadzono: 2003-11-13 14:16:40 przez Wanda Kwas
Zatwierdzono: 2003-11-13 14:17:08 przez Wanda Kwas


Wprowadzono:2003-11-18 10:16:39przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2003-11-18 10:21:29przezWanda Kwas