Wersja do druku

zał. nr 1


Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 051 / 62 / 06 z dnia 11.10.2006

 

 

 

METODY WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW W CIĄGU ROKU I NA DZIEŃ BILANSOWY ORAZ USTALENIE WYNIKU FINANSOWEGO W ZAKRESIE,
W JAKIM USTAWA POZOSTAWIA DO WYBORU

 

1)      Umarza się jednorazowo i w całości zalicza się w koszty w momencie przyjęcia
do eksploatacji:

a)      książki i inne zbiory biblioteczne,

b)      środki dydaktyczne,

c)      odzież i umundurowanie,

d)      meble i dywany,

e)      pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości w miesiącu oddania do używania.

2)      Nie umarza się gruntów.

3)      Wartość początkową środków trwałych i dotychczas dokonane odpisy umorzeniowe podlegają aktualizacji wyceny zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach, a wyniki aktualizacji są odnoszone na fundusz.

4)      Księgi inwentarzowe prowadzi się dla pozostałych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych umarzanych w 100%, których wartość jest nie niższa niż 100 zł.

5)      Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne umarza się i amortyzuje przy zastosowaniu stawek określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

6)      Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne umarza się i amortyzuje jednorazowo za cały okres roku w grudniu.

7)      Nowo przyjęte środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne umarza się i amortyzuje począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przyjęto do używania.

8)      Nie dokonuje się odpisów aktualizujących należności z tytułu dochodów
i wydatków budżetowych.

9)      Odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału.

10)  Należności i zobowiązania oraz inne składniki aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych wycenia się nie później niż na koniec kwartału, wg zasad obowiązujących na dzień bilansowy.

11)  Poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się następująco:

a)      środki pieniężne i fundusze – wg wartości nominalnej;

b)      rzeczowe aktywa obrotowe (materiały, towary) – wg cen nabycia lub kosztów wytworzenia;

c)      należności i zobowiązania – w kwocie wymagalnej do zapłaty;

d)      aktywa finansowe (udziały w innych jednostkach, lokaty bankowe, inne papiery wartościowe) – wg ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości;

e)      inwestycje (środki trwałe w budowie) – wg cen nabycia lub kosztów wytworzenia pozostających w bezpośrednim związku z niezakończoną jeszcze budową, montażem lub przekazaniem do używania nowego albo ulepszeniem istniejącego już środka trwałego;

f)        rzeczowe aktywa trwałe (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne) – wg cen nabycia, po aktualizacji wyceny, pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne i umorzeniowe;

Otrzymane nieodpłatnie środki trwałe od Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego wprowadza się w wartości określonej w decyzji o przekazaniu.

12)  Wynik finansowy ustala się poprzez przeksięgowanie przychodów i kosztów z odpowiednich kont na konto 860 „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy”. Zasady ewidencji na poszczególnych kontach bilansowych określono w Załączniku Nr 2.

   

 

 


Wprowadzono:2006-11-02 11:24:15przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2006-11-02 11:24:28przezWanda Kwas