Odpowiedzi na pytania wykonawców - 22.02.2010 r.

Znak sprawy: ZP. 341 – 2/10

 
Dotyczy postępowania przetargowego na budowę remizy wraz z wyposażeniem dla jednostki ratowniczo – gaśniczej OSP w Nowogrodzie Bobrzańskim.
 
 
Zamawiający informuje, iż od kilku z wykonawców wpłynęły następujące pytania.
 
I. W pozycjach 1.6 oraz 1.15 przedmiaru uzupełniającego i zamiennego zostaje wymieniony do zastosowania beton kompozytowy z dodatkiem włókien polipropylenowych. Jakiej kla­sy ma być zastosowany beton, ponieważ opis cyt. „B-20 (C25/30)” jest dla nas niezro­zumiały, gdyż dotyczy różnych klas betonu.
Odpowiedź: Należy zastosować beton B-20 klasyfikowany wg nowej normy C16/20.
 
II. W pozycji 21 przedmiaru uzupełniającego i zamiennego użytą jednostką miary jest kom­plet, Według naszych przypuszczeń jest to błąd literowy i chodzi o m2. Prosimy o po­twierdzenie naszych przypuszczeń lub też wyjaśnienie ilości obmiaru.
Odpowiedź: Jednostką miary jest kpl. Gabaryty drzwi określa projekt wykonawczy.
 
III. W przedmiarze części elektrycznej przyjęto 14 szt. pieców , w części ogrzewanie 16 sztuk. Ze schematów tablic wynika, że ma być 17 szt. (R1 - 1 szt.; R2 - 4 szt.; RS - 12 szt.). PYTANIE — proszę precyzyjnie określić ile ma być pieców akumulacyjnych?
Odpowiedź: Należy wycenić jak w dokumentacji 17 szt.
 
IV. W dokumentacji technicznej udostępnionej elektronicznie brak rysunku zagospodarowania terenu oraz trasy przyłącza kablowego docelowego zasilania.”
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ poprzez załączenie projektu zagospodarowania w wersji elektronicznej.
 
V. W załączonych rysunkach aranżacji wnętrz nie ujęto pieców akumulacyjnych. Brak zatem wiedzy o zachowaniu bezpiecznej odległości i miejscu zlokalizowania puszek zasilających. Proszę o załączenie właściwych rysunków z domiarami poszczególnych pieców do punktów stałych.”
Odpowiedź: rozmieszczenie pieców akumulacyjnych określa rysunek IE 06 i IE 09 projektu – część elektryczna.
 
VI. W kosztorysach uzupełniających podano hasło poz. 57a „montaż domofonu z szyfratorem – opcja otwierania pom. 1 i 6”. Proszę opisać zadanie w sposób umożliwiający wycenę i zaznaczyć elementy na rzutach”.
Odpowiedź: Centrala wywoławcza umiejscowiona przy drzwiach wejściowych. Opcja otwierania drzwi w pomieszczeniu nr 1 (dyspozytornia) i pomieszczeniu nr 6 (personel pogotowia) zamontowana przy drzwiach wejściowych w pomieszczeniach.
 
VII. W przedmiarze części elektrycznej poz. 80 zawarto określenie rozdzielnia „Toruń”, tymczasem wykonawca ma co najmniej dwóch producentów tak nazywających swój wyrób i każdy stosuje inne wyposażenie. Proszę załączyć dane charakteryzujące materiał i wyposażenie”.
Odpowiedź: Rozdzielnie należy przyjąć wg schematów, tj. rys. nr IE 01, 02, 03.
 
VIII. Na schemacie tablicy R 1 zaznaczono identycznym symbolem kasety sterownicze. Do jednej doprowadzono przewód 3-żyłowy a do innej 7-żyłowy? Proszę dołączyć informacje umożliwiające właściwą wycenę aparatów”.
Odpowiedź: Należy przyjąć kabel 7-żyłowy.
 
IX. W tablicy R 1 użyto symboli wyłącznika hotelowego w liniach odpływowych pomiędzy 12-13 i nazwano go wyłącznikiem warstwowym. Natomiast w liniach pomiędzy 13-14 nie nazwano go wcale, W opisie do projektu zapisano, że wentylatory odciągowe załączają się automatycznie po nałożeniu ssawki na rurę wydechową. Proszę rozrysować i opisać te elementy w sposób umożliwiający wykonawcy prawidłową wycenę”.
Odpowiedź: Należy go nazwać i wycenić jako wyłącznik warstwowy. Wentylator odciągowy powinien posiadać opcje automatycznego załączania w komplecie.
 
X. W przedmiarach części elektrycznej nie zawarto materiałów i robocizny na dostawę, podłączenie, sprawdzenie i rozruch poszczególnych elementów i całego układu (dotyczy elementów zawartych w schemacie R1 linia 17). Jeżeli leży to po stronie wykonawcy, to proszę dołączyć dane pozwalające na poprawną wycenę”.
Odpowiedź: Dostawa urządzenia ze sterowaniem nie jest przedmiotem przetargu w zakresie instalacji elektrycznej.
 
XI. Proszę dołączyć schemat tablicy RS 2 pokazanej na rys. IE-04 linia nr 8 w tablicy RS”.
Odpowiedź: Schemat tablicy RS 2 znajduje się na rys. nr IE 03 projektu wykonawczego.
 
XII. Instalacja odgromowa według przedmiaru wykonana jak na dachu płaskim, natomiast dach nad częścią biurowo-socjalną ma kształt walca o promieniu 8 m. Wykonawca nie zna kleju potrafiącego utrzymać klocek z drutem Ø 8 na takim walcu krytym gontem bitumicznym. Jeżeli projektant ma takie rozwiązania i materiały, to proszę zamieścić to w opracowaniu.
W opisie i części przedmiarowej nie zawarto elementów ochrony urządzeń na dachu.
Proszę dostarczyć rysunki szczegółowe dla elementów budzących wątpliwość i jednoznacznie opisać rozwiązania:
– mocowania do dachu w kształcie walca,
– sposób podłączenia i ochrony wentylatorów stanowiących odrębną gwarancję”.
Odpowiedź: Wykonawcy maja obowiązek wycenić roboty zgodnie z przedmiarem robót.
 
XIII. Instalacje teletechniczne (niskoprądowe) - nie zawarto w żadnej części opracowania. Wspomniano jedynie w opisie ogólnym, a to jest niewystarczające do poprawnej wyceny. PYTANIE - jeżeli instalacja ta ma być przedmiotem oferty, proszę dołączyć materiały pozwalające na ich wycenę”.
Odpowiedź: Instalacja teletechniczna nie jest przedmiotem przetargu i będzie zlecona w ramach robót dodatkowych.
 
XIV. W części elektrycznej opisu do projektu określono, że uziom będzie fundamentowy. Natomiast w żadnej części nie zawarto nakładów na jego wykonanie. Brak jest również opinii konstruktora w zakresie wykorzystania zbrojenia ław i rysunków podłączenia bednarki. PYTANIE - proszę określić czy uziom ma być sztuczny czy naturalny? Jeżeli naturalny, to proszę dołączyć szczegóły połączeń prętów pomiędzy sobą oraz do bednarki”.
Odpowiedź: W przedmiarze robót część elektryczna poz. 135 i 136 oraz w opisie technicznym projektu część elektryczna str. 7 opisano sposób połączenia uziomu ze zbrojeniem.
 
XV. W specyfikacji technicznej narzucono wykonawcy obowiązek wykonania schematu podłączenia rozdzielni RB (budowlanej) pomimo braku projektu zagospodarowania terenu i Technicznych Warunków Przyłączenia Placu Budowy (wydaje ENEA na wniosek zamawiającego) oraz zapisu w SiWZ o konieczności zasilania placu budowy z agregatu prądotwórczego str. 4 rozdz. VI pkt 5”.
Odpowiedź: Zamawiający załączy projekt zagospodarowania terenu. Wykonawca jest zobowiązany zabezpieczyć zasilanie placu budowy w energię elektryczną z własnego źródła.
 
XVI. Na rysunku IE 04 pokazano zasilenie do RS jako 5 × 35 CU, natomiast na rysunku IE 01 podano 5 × 25 i w przedmiarach nie ujęto go wcale. Rysunki przekazane w formie elektronicznej po wydruku nie zawierają żadnej skali i dlatego nie ma możliwości sprawdzenia poprawności obmiarów. Należy dodać, że rysunki elektryczne nie są zwymiarowane. Pozostaje domniemanie, że dostarczone przedmiary są rzetelne.
Odpowiedź: Należy przyjąć jak na rys. IE 01.
 
XVII. PYTANIE - czy zamawiający dostarczy poprawione przedmiary zgodnie z technologią i pozwalające na poprawną wycenę, lub czy należy przyjąć domniemanie poprawności a rozbieżności zostaną wyjaśnione w trakcie realizacji?
Odpowiedź: W wyniku skierowanych przez Wykonawców zapytań Zamawiający dokona korekty przedmiarów i modyfikacji SIWZ.
 
XVIII. W specyfikacji technicznej stwierdzono, ze wykonawca wykona oznakowanie dróg ewakuacyjnych, natomiast branża elektryczna nie zawiera opraw ewakuacyjnych kierunkowych. PYTANIE - brak w/w opraw jest działaniem przemyślanym, czy może zamawiający dostarczy projekt zamienny (rysunki)?
Odpowiedź: projekt nie przewiduje podświetlanych tablic oznaczających drogi ewakuacyjne.
 
XIX. W przedstawionej dokumentacji nie załączono uzgodnień. Brak także WT przyłączenia docelowego. PYTANIE - czy zamawiający może uzupełnić materiały o stronę „uzgodnienia i warunki”?
Odpowiedź: Uzgodnienia i WT są do wglądu w siedzibie Zamawiającego.
 
XX. W kosztorysach uzupełniających branży sanitarnej poz. 55 użyto sformułowania „uruchamianie automatycznie po włączeniu silnika samochodu”, w branży elektrycznej na temat takiego rozwiązania nie ma ani słowa. PYTANIE - czy będzie dostarczona dokumentacja pozwalająca na poprawną wycenę czy tez należy odstąpić od treści zapisu?
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ w zakresie poz. 92 i 97 przedmiaru robót części sanitarnej oraz poz. 55 przedmiarów uzupełniających i zamiennych.
 
XXI. Na schemacie rys. IE 01 wrysowano syrenę alarmową bez podania jej parametrów w przedmiarach i nie ujęto również żadnych innych czynności z tym związanych. Nie podano również, czy ma to być urządzenie z odzysku. PYTANIE - Jak w takim przypadku ma postąpić wykonawca?
Odpowiedź: Zakup i montaż syreny alarmowej nie jest przedmiotem zamówienia.
 
XXII. Zwracamy się z zapytaniem dotyczącym urządzeń służących do oddymiania pomieszczeń garażowych wozów bojowych w OSP Nowogród Bobrzański.
Przedstawiony przez Państwa projekt, celem opracowania oferty, zawiera 4 urządzenia wyciągu spalin z system mocowania ssawki po przez uchwyt magnetyczny. Dzięki temu ssawka nie jest zakładana bezpośrednio na rurze wydechowej lub mocowana w sposób mechaniczny do jej wylotu, a jej wypięcie następuje po przez rozłączenie magnesu przy prędkości pojazdu dochodzącej maksymalnie do 25 km/h.
„Odłączenie” ssawki od burty pojazdu następuje w wyniku przerwania obwodu elektrycznego zasilającego uchwyt magnetyczny. Jest to przeciwieństwo do stosowanych także systemów z wypięciem mechanicznym, (w oparciu o linkę Bowdena) gdzie pojazd w punkcie wypięcia musi w sposób znaczący zwolnić, a sam proces rozłączenia powoduje szarpnięcia i powstawanie sił działających na układ mechaniczny.
Naszym zdaniem rozwiązania, które są oparte o system wypięcia mechanicznego nie są właściwe dla garaży wozów bojowych i w niektórych sytuacjach mogą stwarzać zagrożenie uszkodzenia zarówno urządzeń odciągowych jak i pojazdów.
W związku z tym, iż nasza firma posiada w swojej ofercie również urządzenia odciągowe z systemem wypięcia mechanicznego, zwracamy się do Państwa z zapytaniem, czy akceptujecie Państwa ewentualne niedogodności i zagrożenia związane z takim systemem i akceptujecie składanie ofert także z mechanicznymi systemami wypięcia ssawki.
Z naszych informacji zebranych na przestrzeni kilku ostatnich lat wynika, iż stanowiska garażowe wozów bojowych pierwszego wyjazdu, były obsługiwane przez zarówno nasze jak i konkurencyjne rozwiązania, oparte o system wypięcia magnetycznego ssawek. System wypięcia mechanicznego nie był raczej stosowany, co byłoby potwierdzeniem (także przez inne jednostki straży pożarnych) o tym, że ten system, pomimo swojej nazwy (system odciągu spalin z wypięciem automatycznym) nie jest właściwy do takich aplikacji”.
Odpowiedź: Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ w zakresie odciągu spalin.
 
XXIII. Dotyczy przedmiaru uzupełniającego dla poz. 57 - montaż ścianek zewn. al. przeszklonych. W opisie jest szyba float 4/16/4, a ostatnie zdanie brzmi: „Szyby hartowane (bezpieczne) antywłamaniowe”. Jakie szyby należy przyjąć w fasadzie, a jaką w drzwiach, które znajdują się w fasadzie? Proszę wyjaśnić, czy szyba ma być zwykła, hartowana czy antywłamaniowa, z wyjaśnieniem jaka wewnątrz, a jaka od zewnątrz”.
Odpowiedź: Należy zastosować do wysokości parteru szyby antywłamaniowe typu P - 2 od zewnątrz oraz szyby bezpieczne klasy o1 na wszystkich kondygnacjach od wewnątrz. Szyby zewnętrzne na I kondygnacji zwykłe.
 
XXIV. Pozycja zamienna do poz. 62 w przedmiarze budowlanym ma obmiar 61,74 kpl. Rozumiemy, że należy zamienić jednostkę z [kpl.] na [m2]. Prosimy o potwierdzenie”.
Odpowiedź: Wrota garażowe jako 4 komplety wg gabarytów w projekcie.
 
XXV. Proszę o wyjaśnienie, w której pozycji zawarte jest zbrojenie z siatki fi 5 o oczkach 15 × 15 cm dla stropu w osi 1-2/A-D”.
Odpowiedź: Siatka stropu stalowa ujęta w poz. 38 przedmiaru robót budowlanych.
 
XXVI. Czy w pozycji zamiennej 34a ma być wycenione również zbrojenie podane w opisie tej pozycji?
Odpowiedź: Zbrojenie ujęto w poz. 9 przedmiaru robót uzupełniających i zamiennych.
 
XXVII. Wg odpowiedzi na pytanie nr 9 z dnia 12.02.2010 wynika, że w pozycji zamiennej 61 mają być drzwi systemowe laminowane(w przedmiarze ogólnym – drzwi płytowe). Wg informacji od producenta ścianek systemowych nie ma możliwości montowania samych drzwi z płyty laminowanej bez paneli bezpośrednio do muru. prosimy o wyjaśnienie”.
Odpowiedź: Drzwi wewnętrzne w pomieszczeniach nr 2, 4 i 5 wykonane z płyty laminowanej typu HDF, dwustronnie oblaminowanej.
Wytworzył:
Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiiego
Udostępnił:
Paweł Wawryk
(2010-02-22 13:23:04)
Ostatnio zmodyfikował:
Paweł Wawryk
(2010-02-22 13:28:28)