www.bip.gov.pl

Urząd Miejski w Nowogrodzie Bobrzańskim

Środa 30.01.2013

Odpowiedzi na pytania wykonawców - 12.02.2010 r.

Znak sprawy: ZP. 341 – 2/10

Dotyczy postępowania przetargowego na budowę remizy wraz z wyposażeniem dla jednostki ratowniczo – gaśniczej OSP w Nowogrodzie Bobrzańskim.
 
Zamawiający informuje, iż od jednego z wykonawców wpłynęły następujące pytania.
 
„Jednym z warunków udziału w postępowaniu jest przedłożenie:
 
1. "XII. Podwykonawstwo
Zamawiający dopuszcza realizację przedmiotu zamówienia przez podwykonawców. W takim przypadku zamawiający żąda wskazania w formie oświadczenia tych części zamówienia, których wykonanie zamierza im powierzyć. Wraz z oświadczeniem należy także podać nazwy i adresy ich siedzib. Wykonawca ponosi wobec zamawiającego wszelką odpowiedzialność za działania bądź zaniechania swych podwykonawców."
Oraz
„XIV 1. e) w przypadku korzystania z podwykonawstwa – wypełniony załącznik nr 3 do SIWZ wraz z pisemną zgodą podwykonawcy na pełnienie takiej funkcji przy realizacji zamówienia publicznego."
            Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy PZP:
„Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom.”
Prosimy o wyjaśnienie na jakiej podstawie Zamawiający żąda dodatkowych informacji o Podwykonawcach w postaci nazw i adresów ich siedzib, pisemnej zgody itp.?
 
2. „XIV. Informacje o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy
1. Dokumenty wymagane:
a) …
b) kosztorys ofertowy (przedmiary robót, zestawienie elementów kalkulacyjnych, harmonogram rzecz.-fin. – załączniki do SIWZ)”
Ze względu na ryczałtowy charakter wynagrodzenia w jakim celu Zamawiający żąda załączenia kosztorysów ofertowych? Podobnie, jaki jest sens załączania przedmiarów robót?
A jeśli kosztorysy są niezbędne – czy Zamawiający może udostępnić Wykonawcom przedmiar w uniwersalnej, edytowalnej formie elektronicznej - .ath?
 
3. „XIV.3.b) Wykaz minimum czterech wykonanych robót budowlanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert – w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia. Jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy niż pięć lat, wykaz należy złożyć za krótszy okres. Wartość każdej z wykonanych robot musi obejmować min. 80% wartości oferty brutto. Wykaz musi zawierać także rodzaj robot, datę i miejsce wykonania. Do wykazu winno się ponadto dołączyć dokumenty potwierdzające, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone; wzór wykazu stanowi załącznik nr 2 do SIWZ.”
Prosimy o wyjaśnienie, czy ze względu na charakter przedmiotu zamówienia należy wykazać się przynajmniej czterema robotami budowlanymi polegającymi na wybudowaniu budynku użyteczności publicznej „pod klucz” wraz z zagospodarowaniem terenu czy też wystarczy okazać się czterema robotami polegającymi np. na dociepleniu budynków?
 
Oraz następujące zapytania:
4. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji projektowej dotyczącej robót drogowych oraz zagospodarowania terenu. Niniejsza dokumentacja jest niezbędna do przeprowadzenia analizy, oraz porównania jej z dostarczonym przedmiarem robót budowlanych.
 
5. Projekt techniczny przewiduje ocieplenie posadzki od strony gruntu styropianem grubości 5 cm paskiem o szerokości 1m od ściany. W przedmiarze nie ma obmiaru powyższych prac. Prosimy o stanowisko w sprawie.
 
6. Prosimy o zamieszczenie wykazu stolarki okiennej i drzwiowej, ponieważ rysunki projektowe nie określają jednoznacznie stolarki w sposób możliwy do jej wyceny.
 
7. W przedmiarze w poz. 37 mowa jest o płycie żelbetowej gr. 6 cm. Zgodnie z dokumentacją techniczną płyta żelbetowa ma zmienną grubość (6-12 cm), ze względu na użycie blachy trapezowej (Florstrop T-59 Z) do stropu, której wysokość fali wynosi 5,9 cm, według nas powinno być : 106,1 m2 × ok. 0,11 m = 11,67m3, a jest 106,1 m2 x 0,06m = 6,37 m3.
Ponadto w póz. 37 przedmiaru mowa jest o betonie B-20 a dokumentacja projektowa zakłada beton kompozytowy B-25. Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności.
 
8. Dokumentacja projektowa obejmuje wykonanie zadaszenia nad wejściem do budynku – powyższe nie ma odzwierciedlenia w dostarczonych przedmiarach. Prosimy o wyjaśnienie, czy zadaszenia wchodzi w niniejszym zakres postępowania.
 
9. W dokumentacji projektowej mowa jest o wykonaniu ścianek działowych kabin prysznicowych systemowych. Roboty te nie zostały uwzględnione w dostarczonych przedmiarach. Prosimy o stanowisko w sprawie.
 
Zamawiający odpowiada.
Ad 1. Podstawa prawna żądania dodatkowych informacji w zakresie podwykonawstwa znajduje się w art. 14 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, z późn. zm. – zw. dalej „ustawą”) poprzez odesłanie w tej mierze do Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 6471 § 1 kc w umowie o roboty budowlane, zawartej między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą), strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców.
W związku z tym, iż zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę, to podwykonawca może żądać zapłaty za wykonane roboty budowlane od inwestora, jeśli nie otrzymał jej od wykonawcy. Warunkiem jest udzielenie przez inwestora zgody na zawarcie przez wykonawcę umowy podwykonawczej (tak wyrok z dnia 9 III 2007 r. Sądu Najwyższego - Izba Cywilna, sygn. akt V CSK 457/2006). Stąd niewątpliwie oczywistym jest, że zamawiający jako inwestor musi wiedzieć kto i w jakim zakresie uczestniczy w procesie budowlanym w charakterze podwykonawcy, gdyż w przypadku zwłoki wykonawcy z zapłatą będzie zmuszony spełnić świadczenie bezpośrednio do rąk podwykonawcy. Tym samym musi posiadać przynajmniej jego podstawowe dane, takie jak nazwa i adres.
W zakresie pytania o zgodę podwykonawcy na pełnienie takiej funkcji – załączenie takiej zgody do oferty jest konieczne, aby zamawiający wiedział, iż podwykonawca rzeczywiście wie o powierzonej mu funkcji oraz zgadza się na zlecenie mu części robót, a wykonawca jednocześnie rzeczywiście dysponuje jego umiejętnościami.
Na marginesie należy zauważyć, iż zgodnie z wyrokiem z dnia 17 X 2008 r. Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej sygn. akt I CSK 106/2008 ochroną wynikającą z art. 6471 § 5 kc są objęci zarówno podwykonawcy spełniający swoje usługi na podstawie umowy o roboty budowlane, jak i podwykonawcy spełniający swoje usługi na podstawie umowy o dzieło. Z odwołania się w omawianym przepisie do robót budowlanych wykonanych przez podwykonawcę należy wywieść jedynie wymaganie, aby rezultat świadczenia podwykonawcy spełnionego na podstawie umowy z wykonawcą składał się na obiekt stanowiący przedmiot świadczenia wykonawcy w ramach zawartej z inwestorem umowy o roboty budowlane. Nie są natomiast umowami o podwykonawstwo w rozumieniu art. 6471 § 5 kc umowy zawierane przez wykonawcę z dostawcą maszyn i urządzeń potrzebnych do wykonania robót budowlanych, jak też umowy zawierane przez wykonawcę z dostawcą materiałów budowlanych. Tym samym wykonawca, który ewentualnie korzysta z pomocy dostawców maszyn i urządzeń winien takowych wykazać w ofercie jako inne podmioty, na których wiedzy, doświadczeniu i potencjale technicznym może polegać. Wykonawca winien wówczas również przedstawić pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów. Podstawa: nowy art. 26 ust. 2b ustawy.
 
Ad 2. Zamawiający żąda od Wykonawców kosztorysu ofertowego w postaci wypełnionego przedmiaru robót z n/w powodów:
a) Zamawiający dopuszcza płatności częściowe, które będą realizowane w oparciu o harmonogram finansowo - rzeczowy sporządzony na podstawie kosztorysu ofertowego przygotowanego przez Wykonawcę;
b) Inwestycja jest współfinansowana przy udziale środków unii europejskiej na podstawie harmonogramu finansowo – rzeczowego przygotowanego przez Beneficjenta w wyniku zawartej umowy na roboty budowlane. Kluczową rolę w tym zagadnieniu odgrywa kosztorys ofertowy Wykonawcy robót.
Zamawiający nie ma możliwości technicznej do udostępnienia Wykonawcom przedmiaru robót w wersji uniwersalnej edytowanej w formie elektronicznej aht.
 
Ad 3. Wykonawca winien wykazać się robotami wskazującymi doświadczenie przy realizacji obiektów budowlanych adekwatnych do tego, który jest przedmiotem zamówienia publicznego. Odnosząc się wprost do wymogów ustawowych (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy) należy zaznaczyć, iż wykonawca winien spełniać warunki dotyczące posiadania wiedzy i doświadczenia. Dlatego zamawiający uzna, iż tylko taki wykonawca posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, który zrealizował podobne, porównywalne obiekty. W przeciwnym wypadku zamawiający będzie zmuszony wykluczyć wykonawcę z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy.
Należy zauważyć, iż w nowym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 XII 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2009 r. Nr 226, poz. 1817) nie ma już zapisu w zakresie wykazania się wykonanymi robotami budowlanymi „(...) odpowiadającymi swoim rodzajem i wartością robotom stanowiącym przedmiot zamówienia”. Obecna treść § 1 pkt 1 ust. 1 owego rozporządzenia mówi natomiast o wykazie robót budowlanych „(...)w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia”. Tym samym do wyłącznej oceny zamawiającego należy, czy złożone przez wykonawcę zestawienie wykonanych robót zezwala na przypisanie mu cech posiadania niezbędnej wiedzy i doświadczenia przy wykonaniu przedmiotu zamówienia publicznego.
Dodatkowo pragniemy zauważyć, że doszło także do zmiany w zakresie dokumentów potwierdzających prawidłową realizację robót. Obecnie wykonawca w referencjach winien wykazywać: primo – iż roboty te zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, secundo – prawidłowo ukończone.
 
Ad 4. Zamawiający nie posiada projektu wykonawczego dla zagospodarowanie terenu w zakresie chodników, dróg, placów utwardzonych oraz ogrodzenia terenu. Warstwy konstrukcyjne dla wykonania chodników, placów i dróg należy przyjąć wg pozycji obmiarowych od nr 101 do 121 przedmiarów robót oraz poz. 41, 43, 124, 125a, 125b i 125c przedmiarów uzupełniających i zamiennych do przedmiarów robót.
 
Ad 5. Zamawiający dokona modyfikacji przedmiaru robót w zakresie ocieplenia posadzki.
 
Ad 6. Dokładny opis parametrów stolarki jest zawarty w przedmiarach robót od poz. 58 do 62.
 
Ad 7. a) Zamawiający uwzględnił dodatkową iw ilości masy betonowej na wypełnienie profili blachy trapezowej w poz. nr 40 „przedmiary robót uzupełniających i zamiennych do przedmiaru robót”;
b) do obliczenia ceny należy przyjąć beton kompozytowy B-25.
 
Ad 8. Zamawiający dokona modyfikacji przedmiaru robót w zakresie wykonania zadaszenia nad wejściem do budynku
 
Ad 9. Roboty są uwzględnione w poz. 61 i 61a „przedmiary uzupełniające i zamienne do przedmiarów robót”.
Wytworzył:
Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego
Udostępnił:
Paweł Wawryk
(2010-02-12 13:21:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Paweł Wawryk
(2010-02-12 13:35:05)
DRUKUJ    
 
 

ilość odwiedzin: 683276