Odpowiedzi na pytania wykonawców - 26.02.2010 r.
Znak sprawy: ZP. 341 – 2/10
Dotyczy postępowania przetargowego na budowę remizy wraz z wyposażeniem dla jednostki ratowniczo – gaśniczej OSP w Nowogrodzie Bobrzańskim.
Zamawiający odpowiada na pytania od kilku z potencjalnych wykonawców.
- Przedmiar – poz. nr 8 - czy w przedmiotowej pozycji należy wycenić baterie podtynkowe natryskowe z zamknięciem czasowym i głowicą natrysku oraz mieszaczem?
Odp.: należy wycenić zgodnie z poz. nr 8 przedmiaru robót sanitarnych. - Przedmiar – poz. od 16 do 19 – prosimy o potwierdzenie grubości ścianki izolacji jaką należy przyjąć do wyceny – 13 mm?
Odp.: do wyceny należy przyjąć ścianki izolacyjnej grubości 13 mm. - Czy w wycenie ująć pozycje kosztorysową związaną z montażem półpostumentów do umywalek (4 szt.)?
Odp.: do wyceny należy przyjąć umywalki porcelanowe z syfonem metalowym bez półpostumentów. - Przedmiar - poz. 33 – czy do wyceny przyjąć zawory napowietrzające typu Maxi Vent?
Odp.: piony kanalizacyjne zakończyć zaworami napowietrzającymi typu Maxi Vent lub równoważnymi. - Przedmiar – poz. 35 – czy w wycenie uwzględnić szafkę zlewozmywakową?
Odp.: nie wyceniać szafki zlewozmywakowej.
- Przedmiar – poz. 38 – prosimy o podanie wymiarów brodzika.
- Czy w wycenie ująć brodziki z tworzywa, czy też brodziki mają być wykonane jako brodziki natrysku z płytek gres.
- W przypadku brodzików wykonanych z płytek gres – jaki przyjąć w wycenie odpływ natrysku?
- Przedmiar – poz. 38 – czy w wycenie przyjąć obudowy systemowe brodzików z tworzywa sztucznego?
- Przedmiar – poz. 38 – czy w wycenie przyjąć kabiny natryskowe?
Odp. na pyt.6 – 10: zgodnie poz. 53 i 54 przedmiaru robót zamiennych i uzupełniających zamawiający odstąpił od montażu brodzika i kabiny stosując zgodnie z poz. 20 i 54 przedmiaru j.w. przegrody w systemie ATJ z płyty laminowanej, drzwi wew. do natrysków oraz odwodnienie liniowe Line Clasic.
- Brak w przedmiarze pozycji związanej z montażem pisuaru. Jednocześnie prosimy o podanie typu zaworu spłukującego (manualny czy też elektroniczny).
Odp.: pisuar został ujęty w poz. 51 przedmiaru robót uzupełniających i zamiennych. Do wyceny należy przyjąć zawór manualny. - Przedmiar – poz. nr 108 i 109 – czy pozycje zdublowane?
Odp.: należy przyjąć zgodnie z przedmiarem dwa wodomierze. - Przedmiar – poz. 111 – prosimy o potwierdzenie średnicy zaworu antyskażeniowego: 20 mm jak podaje przedmiar, czy też 25 mm jak podaje dokumentacja projektowa.
Odp.: do wyceny należy przyjąć zawór antyskażeniowy o średnicy fi 25 mm. - Przedmiar – poz. 111 – prosimy o podanie typu zaworu antyskażeniowego.
Odp.: Zawór antyskażeniowy typu SCOLA firmy Danfoss lub równoważny. - W celu doprecyzowania przedmiotu zamówienia – prosimy o podanie standardu (przykładowego typu) baterii umywalkowych, zlewozmywakowych, natryskowych podtynkowych, umywalek, misek ustępowych typu „kompakt” jakie należy przyjąć do wyceny.
Odp.: Do wyceny należy przyjąć standardowe wyposażenie np. firmy „Koło” lub równoważnego typu rodzaje. Baterie typu stojącego, jednouchwytowe. - Czy w wycenie ująć miski ustępowe typu kompakt, czy też jako urządzenia zawieszane na elemencie montażowym (zabudowa pod tynkiem)?
Odp.: Należy przyjąć zgodnie z poz. 50 przedmiaru uzupełniającego i zamiennego jako urządzenie do zabudowy. - Prosimy o potwierdzenie obmiaru misek ustępowych: 2 czy 3 szt.?
Odp.: Należy wycenić 2 szt. misek ustępowych zgodnie z poz. 50 przedmiaru uzupełniającego i zamiennego. - Prosimy o udostępnienie projektu przyłączy wody i kanalizacji sanitarnej.
Odp.: zamawiający nie posiada projektu wykonawczego dla zagospodarowanie terenu w zakresie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego. Wykonawcy wycenią roboty na podstawie przedmiarów robót część sanitarna od poz. 98do poz. 119 dla przyłącza wodnego oraz od poz. 120 do 132 dla przyłącza kanalizacyjnego z uwzględnieniem przebiegu przyłączy i miejsc ich włączenia zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. W przypadku wystąpienia rozbieżności pomiędzy przedmiaramii warunkami wykonania przyłączy zostaną zastosowane roboty dodatkowe, lub zamienne. - Dotyczy:
§ 2 ust. l wzoru umowy stanowi: „Termin wykonania i odbioru końcowego robót to 17 września 2010 r.”
§7 ust. 2 i 3 brzmią:
„2. Wykonawca powiadamia na piśmie Zamawiającego o osiągnięciu gotowości do odbioru przedmiotu umowy minimum 14 dni przed planowanym terminem odbioru.
3. Gotowość do odbioru potwierdza inspektor nadzoru.”
Pytanie: Jeżeli termin wykonania i termin odbioru końcowego upływają 17 września 2010 r. to w jakim momencie przedmiot umowy powinien osiągnąć gotowość do odbioru skoro Wykonawca powiadamia Zamawiającego o „osiągnięciu gotowości przedmiotu umowy minimum 14 dni przed planowanym terminem odbioru"? Czy to oznacza, że wykonanie przedmiotu umowy powinno nastąpić minimum 14 dni przed dniem 17 września 2010 r.? A może słowa „minimum 14 dni przed planowanym terminem odbioru” należy rozumieć jako 14 dni przed planowanym zakończeniem prac (dzień wykonania przedmiotu umowy i odbioru końcowego to 17 września 2010 r.)? W takim przypadku, w jakim momencie inspektor nadzoru potwierdza gotowość do odbioru?
Odp.: zgodnie z warunkami przetargu najpóźniej dnia 17.09.2010 roku został wyznaczony termin odbioru końcowego zadania, co oznacza, że Wykonawca robót na dzień 03.09. 2010 roku zakończy prace na obiekcie, przeprowadzi wszystkie badania, próby, odbiory, oświadczenia, oraz uzyska akceptację Inspektora Nadzoru Budowlanego o gotowości do odbioru końcowego, a także zawiadomi zamawiającego o gotowości do odbioru końcowego oraz organy określone w art. 56 ustawy Prawo Budowlane. - Dotyczy:
W §9 wzoru umowy Zamawiający przewiduje kary umowne obciążające:
- Wykonawcę, za każdy dzień zwłoki w oddaniu przedmiotu umowy w wysokości 1% wartości brutto umowy oraz za każdy dzień zwłoki w usunięci wad w wysokości l % wartości brutto elementu robót, którego usterka dotyczy.
- Zamawiającego, za nieuzasadnioną zwłokę w przystąpieniu do odbioru przedmiotu umowy z winy Zamawiającego w wysokości 0,1% wartości przedmiotu umowy za każdy dzień zwłoki.
Pytanie: Kary umowne obciążające w tym przypadku Wykonawcę są bardzo wysokie. Czy we wzorze umowy nastąpiła pomyłka i wpisano 1 % - zamiast 0,1 %, Jeżeli to nie pomyłka to dlaczego Zamawiający nie zachował równowagi stron umowy określając kary za zwłokę obciążające Wykonawcę w wysokości dziesięciokrotnie wyższej w porównaniu z karami za zwłokę obciążającymi Zamawiającego?
Odp.: Wzór umowy pozostawia się bez zmian. - Proszę o podanie wymiarów witryny w konstrukcji aluminiowej oraz parametrów technicznych szyby w/ w witrynie
Odp.: Należy zastosować do wysokości parteru szyby antywłamaniowe typu P -2 od zewnątrz oraz szyby bezpieczne klasy 01 na wszystkich kondygnacjach od wewnątrz. Szyby zewnętrzne na I kondygnacji zwykłe. Do wyceny należy przyjąć ilości określone w poz. 57 przedmiaru robót budowlanych. Ewentualne rozbieżności będą przedmiotem robót dodatkowych lub zamiennych. - Proszę o szczegółowe podanie wymiarów, sposobu wykonania, kolorystykę, sposobu otwierania (jednodzielne, dwudzielne, uchylne rozwierne okna)
Odp.: stolarka o profilu aluminiowym wg wymiarów określonych na rys. nr A01 i A02 projektu wykonawczego architektury, kolor stolarki określa pkt. 3.3.6 opisu technicznego do projektu jw., sposób otwierania rys. A04, A05, A06 przekroje i A07, A09, A10 i A11 elewacje projektu jw. oraz zestawienia stolarki. - Czy można zastosować wrota garażowe równoważne do firmy Hormann?
Odp.: opis techniczny projekt wykonawczy – architektura pkt. 3.2.7 dopuszcza zastosowanie wrót równoważnych dla typu HORMANN TAR 40. Ponadto zapis takowy także znajduje się w rozdz. VIII specyfikacji istotnych warunków zamówienia. - Czy można zastosować trawę rolowaną?
Odp.: tak. - Proszę o podanie stopnia perforacji blachy trapezowej TR150.
Odp.: zamówienie obejmuje montaż blachy trapezowej profilowanej. - W dokumentacji technicznej, dotyczącej robót elektrycznych, załączonej do przetargu brakuje w przedmiarze robót: 8 grzejników akumulacyjnych, rozdzielni RS, RS2 i wlz o przekroju 5×35 i 5×25. Proszę o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy dokumentacją techniczną, a przedmiarem robót.
Odp.: ilość grzejników 16 zgodnie z projektem wykonawczym część elektryczna rys IE 08 i IE11, oraz przedmiarem robót część sanitarna poz. 39. - Jaką grubość druta należy przyjąć w siatce ogrodzeniowej.
Odp.: siatka ogrodzeniowa z drutu Ø 5 mm. - W projekcie dla części garażowej me podano dylatacji posadzki - w jakich polach ją wykonać i czym wypełnić.
Odp.: w części garażowej należy zastosować nacięcia w posadzce o wymiarach 5,0 × 6,0 m. - W opisie technicznym występuje daszek z poliwęglanu - element ten nie został ujęty w przedmiarze robót.
Odp.: dane dotyczące daszku zamawiający zamieścił na stronie internetowej w dniu 12.02.2010 w modyfikacji SIWZ poz. 1. - W przedmiarze robót nie ujęto ułożenia płytek podestu schodów - czy należy je doliczyć.
Odp.: ułożenie płytek chodów ujęto w poz. 30 i 31 przedmiaru robót uzupełniających i zamiennych - W przedmiarze nie ujęto dwukrotnego szpachlowania tynków - czy należy doliczyć szpachlowanie powierzchni, jeśli tak to w jakiej ilości.
Odp.: zgodnie z poz. 3.2.2. opisu technicznego do projektu wykonawczego – architektura ściany murowane należy otynkować tynkiem cem. - wap. lub gotową zaprawą tynkarską - W projekcie brak opisu odnośnie działania automatyki wentylacji - prosimy o podanie sposobu działania automatyki wentylacji.
Odp.: załączanie wentylacji w pomieszczeniach socjalnych manualne, natomiast opis dla wentylacji spalin zawarty jest w modyfikacji SIWZ z dnia 18.02.2010 pkt. 2 na stronie internetowej zamawiającego. - W projekcie nie występuje opis grubości izolacji (typu termafleks) dla przewodów wentylacyjnych. Prosimy o określenie grubości izolacji dla tych elementów.
Odp.: izolacja termafleks grubości 3 cm. - Z kosztorysu wyłączono skrobaczki do obuwia - występują one w opisie technicznym, czy należy je policzyć,
Odp.: skrobaczki do obuwia są ujęte w przedmiarze robót budowlanych poz. 91. - Co zrobić z gruntem wywiezionym z terenu budowy - czy należy doliczyć koszty wysypu.
Odp.: wywóz ziemi został ujęty w poz. 2 przedmiaru uzupełniającego i zamiennego. - W rozdzielnicy R2 nie ujęto zasilania gniazd na poddaszu. Proszę o zamieszczenie poprawnego schematu rozdzielnicy R2. Proszę o określenie typu gniazd w pomieszczeniu poddasze, proszę o podanie ilości gniazd komputerowych, jeżeli takie mają być ujęte, w przedmiarze nie występują, oraz sposób ich montażu (np. w korytkach). Proszę o dokładne sprecyzowanie ilości gniazd, projekt odbiega znacząco od przedmiaru.
Odp.:
- wszystkie gniazda przewidziane do montażu zostały wykazane na rys IE 07;
- nie ma potrzeby modyfikowania schematu rozdzielnicy R-2;
- zamówienie nie obejmuje instalacji logicznych . Będą przedmiotem robót dodatkowych;
- do wyceny należy przyjąć ilość gniazd wg przedmiaru. Ewentualne różnice na etapie realizacji będą przedmiotem robót zamiennych lub dodatkowych. - Proszę o podanie typu opraw na poddaszu oraz sposób ich montażu.
Odp.: typy opraw wg wykazu str. 11 opisu technicznego to : BE szt. 3 i B szt. 6, zawieszone na łańcuszkach mocowanych do blachy trapezowej blachowkrętami. - W przedmiarze ujęto montaż opraw typu A w garażu. Natomiast w przedstawionym projekcie zawarto oprawy typu A i F. Proszę o podanie ilości i rodzajów opraw jakie należy przyjąć do wyceny. Proszę określić sposób ich montażu (wysokość, czy wszystkie na linkach, czy można montować oprawy do stropu?)
Odp.: ilość i rodzaj opraw zgodnie z projektem rys IE 06 mocowanych na linkach. - Proszę o podanie wysokości montażu opraw zewnętrznych. Czy można wieszać te oprawy do ściany, czy do belki nośnej?
Odp.: oprawy zewnętrzne mocowane na ścianie budynku na wys. 0,5 m ponad najwyższymi drzwiami garażowymi.
Wytworzył:
Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego
Udostępnił:
Paweł Wawryk
(2010-02-26 10:32:23)
Ostatnio zmodyfikował:
Paweł Wawryk
(2010-02-26 10:43:12)